Ter Wadding Dank zij een besluit van Prov. Staten van Zuid-Holland is een fraai landgoed, t.w. „Ter Wadding" in Voorschoten, voor het nageslacht bewaard gebleven. Maar dat niet alleen, het landhuis is prachtig geres taureerd en dient nu als huisvesting van het bureau Wegendistrict „Rijnstreek- Zuid" van de Prov. Waterstaat. De geschiedenis van „Ter Wadding" gaat terug tot de middeleeuwen, maar pas in de 17e eeuw wordt het als zodanig ge noemd. Later werd het bekend onder de namen Waddingshoorn en Smitslust. Een van de vroegere eigenaren, Willem van Noort moet het huis in hoofdzaak zijn tegenwoordige aanzien hebben gegeven, want in de gevel prijkt het jaartal 1770. De totale oppervlakte van het landgoed bedraagt 3,21 ha. De buitenplaats als geheel komt voor op de lijst van be schermde monumenten. Het huis is gerestaureerd onder leiding van de architect Piet van der Sterre te Leiderdorp. Hij noemt de voorgevel opvallend. De gave architectuur is ver sterkt door het terugbrengen van de oorspronkelijke vensterindelingen. Bij een onderzoek vóór de restauratie en door gegevens verkregen bij de uitvoering is de roedeverdeling van de ramen terug gevonden. Ook kon de hoogte van de ingangsdeuren met de maat van het bovenlicht aan de hand van gevonden oude bouwsporen worden vastgesteld. Ongetwijfeld zal het bovenlicht een sier lijk snijraam zijn geweest. Ter wille van een beheersing van de uiteindelijke kos ten moest van het maken van de midden partij echter worden afgezien. Dit blijft evenwel nog een wens van de restaura tie-architect. De houten vensterramen zijn donker groen geverfd, waarbij de kozijnen in zandsteen-kleur een goede tegenstelling geven. De achtergevel kreeg zijn oorspronkelijke gedaante terug. De voor- en achtergevel zijn van mooiere steen opgebouwd dan de zijgevels. Het fijne metselwerk van die mooie gevels met dunne voegjes tussen de op dikte gesle pen appelbloesem-baksteen, vergde de uiterste vakbekwaamheid van de metse laars bij het uitvoeren van herstellingen. Van het interieur is de grote voorkamer het belangrijkste vertrek. Ook na de bouw, toen er nog een eenvoudiger vloer in de gang was, de keuken kleiner en de overige vertrekken zeer sober afgewerkt waren, was de voorkamer rijk afgewerkt. De nu nog aanwezige lage lambrizering, de deuren met oplijstingen en gebogen dorpels, maar ook het fijn geornamen teerde plafond was vóór de restauratie reeds aanwezig. Later omstreeks 1900 zijn de wandbetimmeringen uitgebreid met pilasters en frieslijst langs het pla fond. Ook bij de restauratie van de overige vertrekken is zoveel mogelijk naar de „geschiedenis" teruggegrepen. De prachtige eikehouten trap, die groen geverfd was, is nu weer „blank". „Ter Wadding" te Voorschoten, na res tauratie dienend als huisvesting van een bureau van de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland De Gouwekerk te Gouda: met sloop be dreigd (Foto Goudsche Courant) Het bijbehorende bos is voor het publiek opengesteld. Er ligt een waterpartij in en een langgerekte moestuin. De restauratie van „Ter Wadding" is geschied door de fa. Holleman te Sant poort. v. d. W. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 32