Juggernautsdoen steeds meer monu menten (niet alleen in Engelandtot in hun grondvesten trillen en scheuren. (Foto Civic Trust, Engeland) nieuwe kantoorgebouwen, fabrieken en installaties moeten worden opgericht. Eigenaren van gebouwen en huizen beho ren bereid te zijn tot behoud, restauratie en verbetering van panden in oude buur ten met eigen karakter. Er is veel dat roept om correctie van reeds begane fouten en ingeslopen ont sieringen. Tal van reclameborden, neon licht-advertenties, verkeersborden en wat dies meer zij, zoals antennes en kabels, bederven de aanblik van winkelstraten en pleinen. Het parkeren van auto's moet strikt aan banden worden gelegd: tienta llen prachtige pleinen en boulevards van imposante allure in Europa's toonaange vende steden zien ér uit als gelegenheids garages. Het heeft jarenlange, koppige en intense actie gekost om b.v. de Brusselse Grand' Place van die plaag te bevrijden, maar het is de moeite waard geweest. Er is geen twijfel aan dat het publiek heeft ondervonden welke voordelen het be stemmen van zekere straatcomplexen al leen voor voetgangers heeft opgeleverd. Die betrekkelijke noviteit in stadsverkeer waarvan het Lijnbaancomplex bij de herbouw van Rotterdam zo'n goed voor beeld is geweest heeft zo snel en over tuigend ingang gevonden dat geen ge meentebestuur argumenten voor het te gendeel zou durven aanvoeren om voor stellen voor voetgangersemplacementen te ontzenuwen. Economische eisen van ds nieuwe tijd la ten zich echter niet altijd wegcijferen. Economische eisen van de nieuwe tijd dwingen ertoe dat men er duchtig reken ing mee moet houden. Maar er kunnen zich daarbij verrassende aspecten voor doen. Toerisme biedt een typisch voor beeld. Wij zijn bezig onze relaties met toeristenorganisaties in het algemeen uit te breiden om tot dringend gewenst nauwer contact te komen. In de praktijk blijkt zoals velen hebben ervaren dat wegens de economische gevolgen van de zo snel uitgebreide toeristische industrie tal van céntra met tevoren eigen karakter binnen korte tijd zijn getransformeerd tot een soort kermis-supermarkt voor de Moderne etagegebouwen zoals dit nieuwe studentenhuis (voorgrond op de foto) van Brasenose College kunnen zeer goed in stijl passen zelfs bij de laat middeleeuwse „dromende torenspitsen" schoonheid van Oxford (Foto Civic Trust, Engeland)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 29