Duncan Sandys: Monumentenzorg in tijdnood 1975 is uitgeroepen tot Europees Monumentenjaar. De redactie van Heemschut is voornemens hieraan de nodige aandacht te besteden. In het oktober-nummer van de vorige jaargang werd het Europees Monu mentenjaar 1975 reeds ingeleid met een verslag over het in Zürich gehou den congres, georganiseerd door de Zwitserse regering, onder auspiciën van de Raad van Europa, in samen werking met Europa Nostra. Het is met groot genoegen, dat we in deze aflevering van Heemschut de voorzit ter van het Internationaal organisa tie-comité voor het Monumentenjaar 1975, Duncan Sandys, tevens presi dent van Europa Nostra, aan het woord laten. Hij werd geïnterviewd door mr. C. J. van Sluys, correspon dent van NCR/Handelsblad te Lon den. Europa's erfgoed aan monumenten is een levend deel van zijn historie. Men zegt wel eens dat een land zonder geschiede nis als een mens zonder geheugen is. Onze monumenten zijn pijlers van een gemeenschappelijke Europese cultuur die zich boven alle nationale grenzen en ideologische horden verheft. Deze unieke en onvervangbare schatten worden steeds meer met afbrokkeling bedreigd: door verval of opzettelijke slechting uit winst bejag of opoffering aan moderne ver- keerseisen. De meeste landen hebben wetten en/of voorschriften voor het be houd van historische erfstukken van waarde. Het zijn de regeringen en plaatselijke autoriteiten die de beslissingen moeten nemen en uitvoeren. Maar zij zullen niet de wilskracht en het vermogen tot daad werkelijke actie hebben zonder positieve aansporing en voortdurende ruggesteun van de burgerij waarvan zij de vertegen woordigers zijn. Daarom is het voor naamste doel van de campagne die het Monumentenjaar 1975 als climax zal hebben: belangstelling bij de openbare mening wekken en publieke geestdrift mobiliseren. Gelooft u bij een moderne west-Euro pese bevolking onder heersende omstan digheden van eigen tijd een vonk te kun- Duncan Sandys, president van het Int. Organisatiecomité voor het Monumen tenjaar 1975 (Foto Vivienne, Londen) nen ontsteken voor wens tot behoud van monumenten alleen maar omdat zij van historische of culturele waarde zijn? Het kardinale probleem is het behoud van monumenten van het verleden af te stemmen op eigentijdse eisen en die van de toekomst. Een klein aantal monu menten kan als musea blijven bestaan. Maar de grote meerderheid van deze his torische gebouwen moet een levensvat bare rol blijven vervullen in de tegen woordige samenleving om te kunnen worden in stand gehouden. Als monu menten niet langer nodig zijn voor de diensten waarin zij vroeger voorzagen, moeten zij worden aangepast aan voor ziening in nieuwe diensten. Bij behoud van monumenten moeten wij selectief te werk gaan. Als we alles zou den proberen te houden zoals het is, zou den we een strijd beginnen die van tevoren al verloren is. Het zou onzinnig zijn die strijd aan te binden. Verandering is niet alleen onvermijdelijk; in veel ge vallen is verandering wenselijk. Het is onze taak het terrein te verkennen zodat wij als gidsen kunnen fungeren bij de opmars van verandering. Ons doel moet zijn te behouden wat van waarde was in het verleden; wat in onze eigen tijd in zekere opzichten nawijsbaar heeft bij te dragen aan onze samenleving, wat zowel cultureel als b.v. voor toerisme positieve betekenis kan hebben en wat volgende generaties wellicht ook als kost baar erfgoed zullen waarderen. Ik ben daarom niet beslist tegen moderne ge bouwen. Maar architecten {en de autori teiten die bouwvergunningen geven) hebben een verplichte verantwoordelijk heid om rekening te houden met het karakter van de omgeving. Zij kunnen er b.v. terecht op wijzen dat sommige hui zen aan een mooi plein architectonisch waardeloze gevels hebben. Toch behoe ven die nietszeggende fronten niet storend te zijn. En nieuwe huizen of ge bouwen op die plaatsen, hoe modern- artistiek ook, zouden storend kunnen zijn voor het algemeen aspect. Een beton-en-glas wolkenkrabber kan in een passende omgeving kans hebben een monument voor de toekomst te blijken te zijn. Maar het plaatsen van zo'n moge lijk toekomstig monument naast een monument van het verleden, zoals een gotische kathedraal, is voor iedereen ondenkbaar. Hoe is het prak tisch mogelijk de openba re mening ervan te doordringen dat pro testcampagnes niet behoren te worden beheerst door ongerechtvaardige behoud zucht alleen, maar door redelijke balans tussen conservatieve bewaring en pro gressief streven naar opbouw van leef baarheid in een eigentijdse omgeving? Beïnvloeding van publieke opinie over historische culturele waarden en het on weerstaanbare opdringen van eisen en scheppingen van de nieuwe tijd kan niet worden beperkt tot redevoeringen en krante-artikelen. Wij moeten praktische plannen ten uitvoer leggen waarvan men de resultaten moet kunnen zien en be wonderen, en die voorbeelden nodigen dan uit tot navolging. Daarvoor is, zoals gezegd, in de eerste plaats nodig dat alge mene belangstelling voor ons streven wordt gewekt. Wij moeten als electoraat druk uitoefenen op regeringen en plaat selijke besturen. Het bedrijfsleven be hoort in deze sector rekening te gaan houden met wat leeft bij het publiek als 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 28