Oud Amelisweerd jeugdherberg? Het gemeentebestuur van Utrecht koes tert het plan om het huis Oud Arrjelis- weerd te verhuren aan de Nederlandse Jeugdherbergcentrale en het huis dan de bestemming te geven van dependance van de reeds in Rhijnauwen onderge brachte jeugdherberg. De Vereniging Oud-Utrecht heeft hier tegen terecht protest aangetekend en Heemschut heeft zich tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gewend om invloed uit te oefenen, dat Oud Amelis weerd geen jeugdherberg wordt. Oud Amelisweerd, waarvan het verleden terugreikt tot in de middeleeuwen, maar in zijn tegenwoordige vorm eigenlijk pas in 1770 tot stand is gekomen, bezit nog de zo goed als volledige originele 18e- eeuwse betimmering. Een van de kamers is behangen met een uiterst zeldzaam, handgeschilderd Chinees behangsel, waarvan in Europa slechts twee andere voorbeelden zijn te vinden (Huis ten Bosch in Den Haag en het Louvre te Parijs). Bovendien treft men er nog be schilderd behang op linnen aan. De ramen zijn in het begin van de 19e eeuw in empire-stijl veranderd. De Vereniging Oud-Utrecht vreest, dat dit uiterst zeldzame interieur bij gebruik als jeugdherberg grote schade zal onder vinden, zoals zich laat raden na de aan schouwing van het interieur van het als jeugdherberg ingerichte huis Rhijn auwen. Gepleit wordt voor een andere bestemming, bijv. in de wetenschappe lijke sfeer, zoals het huis Rijnhuizen of als woonpand voor enige, daartoe geëi gende gezinnen, zoals kasteel Renswoude wordt verhuurd aan privé-personen. Bij het Utrechtse gemeentebestuur bestaat wel begrip voor het bezwaar van Oud- Utrecht, maar er schijnt geen alternatief te zijn. Het lijkt ons echter niet voor be strijding vatbaar, dat een dergelijk alter natief wel degelijk gevonden kan wor den. Een kwestie van wat minder ratio neel denken en meer gevoel voor het behoud van wat vrijwel uniek mag heten. v.. d. W. Oud Amelisweerd bij Utrecht In Oud Amelisweerd treft men nog een interieur aan met handbeschilderd Chinees behang, uiterst zeldzaam in Europa (Foto Gem. Archief Utrecht) 42

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 27