Een toekomst voor ons verleden „Er is nog veel te behouden" Z.K.H. Prins Claus De activiteiten van de Stichting Natio naal Comité Monumentenjaar 1975 be ginnen vastere vormen aan te nemen. Men weet het al uit een eerdere publika- tie in Heemschut: De Raad van Europa heeft de Europese landen verzocht alles in het werk te stellen om verder verval en sloop van onvervangbaar architectonisch erfgoed te voorkomen en 1975 uitgeroe pen tot Europees Monumentenjaar. Uit dit verzoek van de Raad van Europa is genoemde stichting voortgekomen en zaterdagmiddag 19 januari jl. werd in de fraai gerestaureerde Pieterskerk in Utrecht onder voorzitterschap van de heer H. J. L. Vonhoff, oud-staatssecreta ris van CRM een druk bezochte werkver gadering gehouden. Z.K.H. Prins Claus, ere-voorzitter van het nationaal comité woonde deze werkvergadering bij en heeft de aanwezigen in een vrij uitvoerige toespraak deelgenoot gemaakt van zijn denkbeelden over de betekenis van het monument als cultureel gegeven in onze samenleving. Na een kort welkomstwoord van de heer Vonhoff, betrad de prins het katheder. Het is niet toevallig dat in Nederland belangrijke internationale activiteiten in het kader van dit Monumentenjaar M 75 zijn gepland. Er is, dat wordt ook buiten onze grenzen gezien, daarvoor een goed klimaat. De taak die in ons land verricht wordt om onze monumenten in volle glorie overeind te houden is desondanks geen eenvoudige. Er zijn er vele, ze zijn veelsoortig en hun conditie varieert van uitmuntend tot zorgwekkend. Gelukkig groeit het besef nog steeds, dat we hier te maken hebben met essentiële elemen ten voor ons milieu. Zowel de sfeer van de steden, als de schoonheid van ons land worden mede bepaald door de bouwactiviteiten in het heden en uit het verleden. Vaak is het daarbij zo dat de bouwkunst uit het ver leden, doordat langjarige geschiedenissen er hun stempel op hebben gezet, ons een gevoel van eigenheid geeft, voor ons ver trouwenwekkend is omdat het decor is voor een belangrijk deel van ons leven. Het gaat daarbij niet alleen om het woonhuis, al kan dat juist op een heel Prins Claus spreekt in Richterskerk (Foto C. A. Otten, De Bilt)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 24