Nieuw leven in oud hofje Het Claes Claesz Hofje, gelegen in de noordhoek van de Amsterdamse Jor- daan, is weer bewoond. Daarmee bloeit er nieuw leven op in wat een jaar of vijf geleden nog een woestenij was een woestenij die nog maar in zeer bouwval lige trekken aan het oog iets prijsgaf van het monumentale stukje Amsterdam dat daar eens werd neergezet. En nu is het hofje er weer. Herboren. Méér nog: met de restauratie van het hofje mee herleef de een half Jordaan-blok. Hoe dat kon in het ten opzichte van de oude wijken aar zelende Amsterdam? Wel, dat is in hoofdlijnen in de eerste plaats te dan ken aan de inzet van de Stichting Dioge- nes die letterlijk en figuurlijk in de (ver- pauperingslbres sprong, en in de tweede plaats aan het werk van architect Gerard Prins die er iets van maakte. De restauratie en uitbreiding van het Claes Claesz Hofje (in 1626 gesticht voor „arme luyden" door de heer C. C. Anslo) vormen een project dat er in meer dan een opzicht uitspringt. Dat ervaar je het beste als je er eens gaat kijken, vooral het decor op je laat inwerken en dan door een van de drie poortjes naar binnen stapt. Over het decor: dat maakt je, als je dat met fijngevoeligheid herstelde en ver grote hofje ziet met z'n bewonersdrukte, blij. Je voelt het gewoon: hier is een brok leven terug. Terug in een wijk die eens zo levendig was, maar vandaag de dag zo sterk aan levendigheid inboet. En dat is dan het andere, het deprimerende aspect'in het decor. De Jordaan (wie zou het ontkennen) is een puur stuk Amsterdam. „En dit had 34 Het herstelde CC Hofje in één oogopslag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 19