Wijziging van Monumentenwet op komst Van de penningmeester Heemschut Restauratie Hulpfonds Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming Een wijziging van de Monumentenwet verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Dit heeft de minister van CRM, mr. Van Doorn, aan de Tweede Kamer meege deeld. De bewindsman voegde aan deze mededeling toe, dat het overleg op ambtelijk niveau nagenoeg is afgerond. Slechts op het punt van een eventuele voorlopige bescherming van de stads- en dorpsgezichten bestaat nog geen overeen stemming. Het streven van de minister is erop gericht, dat de wetswijziging in de loop van het volgende zittingsjaar bij de Staten-Generaal kan worden aanhangig gemaakt. De minister erkent, dat er op het-gebied van de financiering van de monumenten zorg een zorgelijke situatie heerst. De sterk toegenomen belangstelling van vele zijden voor het restaureren van met name de zogenoemde woonhuismonu menten heeft vooral de laatste jaren een grote toeneming van het aantal verzoe ken om subsidie tot gevolg gehad. Tege lijkertijd stegen de kosten in de restaura tiesector in zeer sterke mate, aldus minis ter Van Doorn. Het aangeven van priori teiten lijkt voor de hand te liggen. Toch zou dit een keuze kunnen inhouden b.v. tussen onze grote, nationale monu menten en de woonhuismonumenten of andersom die tot onverantwoorde ver liezen zou kunnen leiden. Niettemin, zo vervolgt de minister,.wordt in de laatste jaren meer aandacht besteed aan de res tauratie van gevelwanden en de renovatie van oude stadskernen, dan aan het be houd van zgn. solitaire monumenten. Het beleid van de minister zal erop ge richt zijn de zgn. woonhuispotten, naar mate er meer middelen ter beschikking komen, te versterken. Verder merkt de minister op, dat een al te perfectionistisch restaureren een luxe is, die wij ons niet kunnen veroorloven zonder een groot verlies op andere pun ten. Anderzijds dient gewaakt te worden voor het ontstaan van een soort coulis- senarchitectuur, een fapade, waarachter zich niets authentieks verbergt. Vanuit het oogpunt van monumentenzorg dient hieraan niet te worden meegewerkt, meent mr. Van Doorn. De regering wil met kracht voorkomen, dat, zoals een eeuw geleden, de nood klok zou moeten worden geluid. De rege ring denkt dit te kunnen voorkomen door overleg met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, een selectief restauratiebeleid, scherpe kostenbewaking e.d. v. d. W. Van diverse leden wordt de contributie 1974 tegelijkertijd ontvangen per automatische giro-afschrijving én per accept-girokaart, per gewone giro-over schrijving of via een bankbetaling. Indien dit niet in uw bedoeling ligt, wilt u dan zo vriendelijk zijn het secretariaat van de Bond Heemschut te Amsterdam hiervan op de hoogte te stellen, opdat dan de voor u passende maatregelen kunnen worden genomen? De prijs van boekbanden voor het laten inbinden van drie jaargangen be draagt f 6,50 (inclusief kosten van verzending). Te bestellen bij het secretariaat van de Bond Heemschut, Postbus 10525, Amsterdam. De prijs van losse nummers voor zover nog in voorraad bedraagt f 2,— per exemplaar; bij bestelling van meer exemplaren, worden porti-kosten extra in rekening gebracht. Na onze publikatie in Heemschut nr. 6—1973 (bldz. 146) zijn nog vele vrij willige bijdragen voor het Restauratie Hulpfonds binnengekomen. Het eind- totaal kan thans met vrij grote zekerheid worden gesteld op f 32.000,—, hetgeen betekent, dat ongeveer zestig procent van de Heemschut-leden positief op de oproep van de voorzitter heeft gerea geerd. Een geweldig goed resultaat! Door notaris mr. P. M. van der Laan wer den opnieuw 18 leden aangewezen, die voor de ontvangst van een Woudrichem- map in aanmerking komen. Samen met de reeds gepubliceerde 108 gelukkigen, betekent dit, dat thans 126 mappen zijn uitgereikt. De desbetreffende leden zijn hiervan persoonlijk op de hoogte ge bracht. De achttien leden, die alsnog een map ontvangen zijn: drs. H. B. Alingh Prins, Haren (Gr.); L. Blok, Heemstede; fa. M. Bugter, Deventer; mej. J. C. van Dam van Polanen, Oosterbeek; ir. G. van Dijk, Utrecht; mr. C. P. van Eeghen, Den Haag; mevr. A. D. Groen-Sterk, Doorn; mr. J. ter Horst, Oosterbeek; Kon. Zee- landia, H. J. Doelemah N.V., Zierikzee; mr. Ph. L. van der Lee, Rotterdam; P. D. van Leeuwen, Utrecht; P. J. van Lunte- ren, Woudrichem; L. L. van Maris, Leiden; A. A. W. Meine Jansen, Gorssel; B. de Meyere, Amsterdam; mej. W. Por, De Bilt; mr. D. Teixeira de Mattos, Amsterdam; C. van Wijk, Spijk (Z.H.). Sinds enige tijd is in ons land werkzaam de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM). Het initiatief tot de oprichting hiervan is ge nomen door de Bond Heemschut met de bedoeling de krachten, werkzaam op het gebied van monumentenbescherming te bundelen. Behalve de Bond Heemschut zijn in de NCM vertegenwoordigd de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, de vereniging Hendrick de Keyser, de stich ting Menno van Coehoorn, de vereniging De Hollandsche Molen, de Ned. Kaste lenstichting, de N.V. Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel en de ANWB, welke laat ste bond voorlopig het secretariaat voert. Secretaris van de NCM is mr. C. T. de Bijll Nachenius (Hendrick de Keyser). Tot voorzitter werd benoemd de heer H. J. L. Vonhoff, oud-staatssecretaris van CRM en lid van de Tweede Kamer. Heemschuts' voorzitter, dr. R. Hoegen treedt op als penningmeester. Gelet op het nationale karakter van de NCM is het de bedoeling, dat zoveel mogelijk verenigingen e.d., die zich op enigerlei wijze met monumentenzorg in de ruimste zin van het woord bezig houden, zich bij de stichting aansluiten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 13