Heemschut Kerken..... Wat doe je er nog mee? Op 25 mei algemene ledenvergadering te Utrecht (Zie uitnodi ging elders in dit nummer) Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H:M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. v. d. Wielen, Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaanrichte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. kolk 28, Postbus 10525 Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende advertenties: B. V. 't Koggeschip, drukkersen uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. De dagen van Verleden gingen heen. Hoevele stappen hebben hier geklonken? Hoeveien hier gestameld hun gebeên? Uit: Gestalten van Joannes Reddingius Bovenstaande dichtregels zijn onge veer veertig jaar geleden neerge schreven. Ze zijn, dachten we, wel heel toepasselijk op het lot, dat vele kerken in ons land, met een histo risch-architectonisch verleden, is be schoren. De vraag; „Wat doe je e nog mee? was onlangs het Leit motiv. van een NCRV-televisiepro gramma over kerken, die niet mee aan hun bestemming beantwoor den. Het was in onze ogen een tries te reportage. Om meer dan één reden. In de eerste plaats valt het te betreuren, dat hoe langer hoe meer kerkgebouwen niet meer als Gods' huis fungeren. Men weet het, de ontkerkelijking is daarvan een der oorzaken. In de tweede plaats leidt de ontvolking van de binnensteden er toe, dat vaak eeuwenoude kerken als plaats van gebed en inkeer hun betekenis verliezen. Ze worden dan een ondragelijke last voor de kerk besturen. Het onderhoud wordt ver waarloosd en de gebouwen, die karakteristiek zijn voor het oude stadsbeeld, geraken in verval. En Foto voorpagina: Deze geveltop, in brokken teruggevon den in Zierikzee, siert vandaag het Claes Claesz Hofje te Amsterdam. Herstel van deze fraaie top door beeldhouwer-restau rateur Hans 't Mannetje en schilder Hol de Bruin zie artikel elders in dit num mer!. Foto Maarten Brinkgreve dan gaan de financiën een rol spe len. Meestal wordt verkoop als „de" oplossing beschouwd. Dat betekent vaak; afbraak. En dat wil dan zeg gen, dat een stuk cultuur-historie verloren gaat. De Monumentenraad is begonnen daarvoor een stokje te steken. Er is een lijst van ruim 130 rooms-katho- lieke kerken en kapellen opgesteld, waardoor voorlopige bescherming verzekerd is. Dat is een goede zaak, vooral, omdat deze maatregel nog maar een eerste stap is op de weg naar behoud en bescherming van architectuur, die typerend geacht moet worden voor de 19e en het begin van de 20e eeuw. Er zullen meer dergelijke lijsten volgen, ook voor stationsgebouwen, fabrieken e.d. Intussen worden toch nog ker ken met sloop bedreigd, zoals de Gouwekerk in Gouda. Maar afge zien van het plaatsen van kerkge bouwen op een voorlopig bescher mende lijst, zijn er gelukkig ook voorbeelden te geven van godshui zen, die door particulier initiatief behouden zullen worden, ook al zullen zij niet langer aan de ere dienst gewijd blijven. In dit nummer staan de kerken cen traal, ten dele door een actuele ont wikkeling, ten dele, omdat we diep getroffen werden door de eerder ge noemde tv-reportage, die een beeld gaf van een ontluistering, waaraan vele kerken in ons land ten offer zijn gevallen. Is het immers geen ontluistering als een kerk wordt gebruikt als garage, stomerij, tapijt- handel, cash en carry-bedrijf, pak huis, filmstudio, sjoek, café e.d.? Dergelijke bestemmingen zijn be schamend. Terecht zei de commen tator in de tv-uitzending, dat de kerk altijd bedoeld is geweest als ontmoetingscentrum. Maak de ker ken, die niet meer voor godsdienst oefeningen kunnen worden ge bruikt, weer tot ontmoetingscen trum, maar dan in moderne zin. Dat was een heilzaam woord voor de oude kerkgebouwen, die voor de oorspronkelijke bestemming zijn afgeschreven. Er valt zeker in menig geval iets met gesloten kerken te „doen". Maak er „dorpshuizen" van, of jeugdhuizen; maak ze ge schikt voor culturele doeleinden: toneel en concerten. Houdt ze levend! Alles is beter dan ze tot ruines te laten vervallen, dan ze te slopen en zo plaats te laten maken voor milieu-vreemde, milieu-ontsie rende betonnen monsters. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 12