A^ Ir. Elizabeth Frederika van den Ban HEEMSCHUT Lunteren niet. Daar thans van particuliere zijde een der gelijke interesse voor dit gebouw wordt getoond, zal wederom deze kwestie aan de Monumentenraad worden voorgelegd om na te gaan of plaatsing alsnog moge lijk is. Berkhout: Westeinde Aangezien G.S. van Noord-Holland des tijds in een brief aan de Commissie voor landelijk schoon van het historisch ge nootschap „Oud Westfriesland" een be richt had gestuurd dat er waarborgen waren voor een goede esthetische bege leiding voor dit tracé, is onzerzijds tegen de reconstructie geen bezwaar gemaakt. Daar wij thans betwijfelen of deze esthe tische begeleiding op zodanige wijze zal plaatsvinden dat het geheel het destijds verwachte resultaat zal opleveren; is door de Bond aan G.S. geschreven met het verzoek inderdaad uitvoering te geven aan het gestelde in genoemde brief aan „Oud Westfriesland". Met de Gemeente zal hierover ook een bespreking plaatsvinden. Benningbroek (Gem. Sijbekarspel): Oosterstraat Het destijds door de Bond ingediende bezwaarschrift tegen de reconstructie van deze straat werd ingetrokken. Er is een ander plan opgesteld dat in belang rijke mate aan onze bezwaren tegemoet komt. Bij de intrekking werd nog wel nadruk gelegd op een juiste esthetische begelei ding bij de reconstructie. Hilversum: 's-Gravelandseweg 41 De Bond nam kennis van een aantal verr ontrusten tegen de bedreiging met sloop van dit pand, het zgn. „Perk-huis". Daar de Bond ook van oordeel is dat dit huis zowel door zijn karakteristieke stijl als door de relatie die het heeft met de Nederlandse cultuur, behouden zal moeten blijven, heeft het zich tot de Raad van de Gemeente Hilversum ge wend alsmede tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Schermer: Wegverbinding Grootscher mer-Driehuizen In mei 1972 had de Bond zich met een bezwaarschrift gericht tot het college van G.S. van Noord-Holland tegen de voor genomen reconstructie van deze weg. Verzocht werd om deze wegverbinding in een bestemmingsplan op te nemen. In januari 1973 hebben wij ons gewend tot B. W. van Oterleek daar wij de voorgenomen verbreding een ernstige aantasting achten van het landschaps- schoon. Wij ontvingen thans bericht van het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Holland dat door de nog aan hen uit te brengen adviezen een en ander veel tijd zal ver gen, enerzijds door de talrijke bij de Gemeente binnengekomen bezwaar schriften, anderzijds de afweging van zaken als verkeersveiligheid en natuur schoon. T.z.t. zullen wij voor een hoorzitting worden uitgenodigd. Den Helder: Zeezeilhaven Door de Vereniging tot Behoud van De Waddenzee werden wij attent gemaakt op de vestiging van een zeezeilcentrum op het in het bestemmingsplan „De Schooten" gelegen industriegebied „Westoever". Na ampele overwegingen heeft de Bond besloten tegen deze vestiging geen be zwaar te moeten indienen. Broek in Waterland: Dijkseinde Naar aanleiding van het door de Bond ingebrachte bezwaar bij G.S. van Noord- Holland tegen de reconstructie van het Dijkseinde te Zuiderwoude, heeft op ver zoek van de Gemeente Broek in Water land een bespreking plaatsgevonden. Bij deze bespreking hebben wij duidelijk gesteld dat wij positief staan ten opzich te van de ontsluiting van de aanliggende boerderijen, doch dat ons inziens ge zocht moet worden naar een oplossing waarbij deze weg zoveel mogelijk be perkt zal blijven tot het gebruik als weg van lokale aard. Alphen aan de Rijn: Winkelcentrum en bestemmingsplan Aan het College van B. W. werd ver zocht bij de opstelling van het bestem mingsplan rekening te houden met de nog aanwezige oudere panden uit het midden van de vorige eeuw, alsmede met een hofje uit dezelfde periode. In het algemeen het verkrijgen van een harmo nische overgang van deze oudere panden naar de in uitvoering zijnde plannen voor de bouw van het winkelcentrum. Breda: Pand Veemarktstraat 63b Door de Bond werd destijds bezwaar gemaakt bij B. W. tegen het zwart schilderen van dit pand. Wij ontvingen bericht van de Gemeente dat zij besloten heeft de eigenaar geen aanschrijving te doen toekomen om zijn woning in een passende kleur te doen overschilderen. Wij vinden deze uitspraak zeer teleurstel lend daar het steeds meer voorkomt dat vooral ook uit zakelijke publiciteitsover- wegingen het schilderen van panden in niet passende kleuren hand over hand toeneemt. In het onderhavige geval was dit nog wel in een beschermd stadsgezicht! Ook de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg hebben wij daarvan in kennis ge steld. Bergen (L): Romaanse toren Het Gemeentebestuur heeft besloten enkele consolidatiewerken aan de rui'ne van deze Romaanse toren uit te voeren. Door gebrek aan middelen zal geen vol ledige consolidatie kunnen plaatsvinden. Door de Bond werd aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verzocht dit consolidatiewerk te willen begeleiden. Rectificatie Enschede: Boom op de Markt Ondanks de vele acties van verschillende kanten is deze boom toch gerooid! Door een abuis werd in Heemschut 5/1973 bericht dat geen vergunning ver leend werd voor het kappen van deze voor het plein zo belangrijke boom, omdat het zich eerst liet aanzien dat behoud toch nog mogelijk was. 's-Hertogenbosch: Fiatgebouw Zuidwal Bij G.S. van Noord-Brabant werden door de Bond bezwaren ingebracht tegen de bouw van een flatgebouw op deze plaats, daar dit bouwwerk niet passend zal zijn in die omgeving. Hoewel liggend buiten beschermd stadsgezicht is het onjuist een dergelijk flatgebouw te realiseren op de stadswal die ook in het monumenten- register is opgenomen. Het gezicht vanuit het zuiden op de stad zou hierdoor ook ernstig verstoord wor den, daar de opbouw van dit gezichtsveld vanuit laag polderland via stadsmuren naar lage bebouwing en daarbovenuit stekend het silhouet van de St. Janskerk nog steeds gaaf is. Op 25 december 1973 overleed mejuffrouw Ir. E. F. van den Ban, Oud-hoofdingenieur Rijkswaterstaat, Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Mejuffrouw Van den Ban heeft ge durende een lange reeks van jaren deel uitgemaakt van het Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut. Door haar grote kennis alsmede door de persoonlijke betrokkenheid bij de doelstellingen van onze Bond, heeft zij steeds een belangrijke inbreng ge had op onze vergaderingen waar zij zelden of nooit ontbrak. Wij allen betreuren haar heengaan zeer. 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 35