Marken: Landbouwweg Naar aanleiding van berichten die ons bereikten over het doortrekken en de verharding van deze landbouwweg naar de vuurtoren hebben wij ons tot B. W. en de Raad van Marken gewend om in het nieuwe bestemmingsplan dat in ont wikkeling is, duidelijk aan te geven dat dit weggetje voor zuiver plaatselijke be hoefte zal dienen waarbij geen parkeer voorzieningen getroffen zullen worden. Akersloot: Bestemmingsplan „Zuid- Schermer" In 1972 werd door .de Bond bezwaar ingebracht bij de Raad der Gemeente Akersloot tegen het ter visie liggende ontwerp-bestemmingsplan, waarbij in uit breiding van de nieuwbouw wordt voor zien. Dit bezwaar gold: het afremmen van de sterke groei van kleine kernen, vooral in het westen des lands, in over eenstemming ook met het advies dat Volkshuisvesting destijds aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft uitgebracht, het gevaar van het dichtslibben van „het groene hart van Holland" door de geforceerde groei van kleine dorpen, dat er ook een trek naar het platteland van Noord-Hol land waarneembaar is zodat woningbouw in het landelijk gebied voor stedelingen gerealiseerd wordt, dat de Bond het van belang acht het gave plattelandgebied tussen de stedelijke agglomeraties Alk maar en Purmerend tot een „groene long" te verklaren, dat het dorpje Zuid- Schermer nog van geringe omvang is en dat er na de oorlog reeds een rij eenvou dige weinig fraaie woningen is gebouwd. Bij de thans ontvangen uitspraak van G S. van Noord-Holland wordt gesteld dat, op basis van het in 1957 vastgestelde bestemmingsplan, de bouw van 24 bur gerwoningen is opgenomen, dat van deze woningen er thans 17 huisvesting bieden aan autochtone ingezetenen en andere door niet-ingezetenen werden betrokken. G.S. stelt nu dat het plan de mogelijk heid biedt tot het realiseren van 20 woningen uitsluitend voor de autochtone inwoners, dat hierdoor aan de bezwaren van ons is tegemoet gekomen en dat zij het.met de Bond eens zijn dat de sterke groei van deze kleine kernen niet past in het beleid, dat zij echter van oordeel zijn dat deze zeer bescheiden uitbreiding van de woonkern geen inbreuk zou maken op het landschap. Uitgeest: Panden Schevelstraat 28/30 en Meldijk 17/19 In samenwerking met één onzer leden te Uitgeest is destijds een verzoek gericht aan de Rijksdienst voor de Monumenten zorg deze panden op de monumentenlijst te plaatsen. Kort geleden werd bij de Gemeente bericht ontvangen dat deze panden op de aanvullende ontwerplijst werden opgenomen. Doordat het hierop volgende voorstel van B. W. aan de Raad tot plaatsing van de panden op de lijst door de Raad werd goedgekeurd, is de plaatsing thans definitief. Uitgeest: Bebouwing in Koog-Noord Aangezien er gevaar bestaat dat door bouwplannen van de Gemeente in het gebied ten zuiden van het dorp de molens De Dog en De Kat in de verdruk king komen, worden deze bouwplannen onderzocht om eventuele actie te bepa len. Wij hebben ook de Vereniging „De Hollandsche Molen" van een en ander op de hoogte gesteld. Goedereede: Schuren Molenstraat Bij de Gemeente Goedereede hebben wij wederom bezwaar gemaakt tegen het voornemen tot het slopen van schuren aan de Molenstraat. Deze schuren zijn een zeer karakteristiek element in de bebouwing. Wij verzochten B. W. alle mogelijk heden te onderzoeken die tot behoud van deze elementen zouden kunnen lei den. Het zou o.i. mogelijk zijn om voor deze schuren door b.v. inwendige ver bouwing een nieuwe bestemming te vin den. Pijnacker: Boerderij Noordweg 29 Via het Historisch Genootschap Oud- Pijnacker ontvingen wij bericht dat het plan bij de Gemeente bestaat deze mooie oude boerderij te slopen, waardoor één van de alleraardigste dorpsplekjes zou verdwijnen, om op die plaats een verzor gingscentrum voor bejaarden te creëren. De Bond heeft hierover contact opge nomen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met het verzoek, zo mogelijk deze boerderij te doen plaatsen op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten. Dezer dagen ontvingen wij bericht dat de boerderij door de Rijksdienst op deze lijst werd geplaatst zodat het er naar uitziet dat dit unieke plekje behouden zal blijven. Overschie: Jalouzieluiken Door één onzer leden werden wij erop attent gemaakt dat te Overschie van vele gevels de jalouzieluiken verdwijnen. Deze ontwikkeling vindt in vele plaatsen in ons 'land plaats. Doordat dergelijke luiken veelal een integrerend onderdeel zijn van de architectuur van de gevel, worden deze monumentale gevels door de verwijdering van de luiken verminkt. De Bond heeft zich hierover in algemene zin met de Rijksdienst in verbinding ge steld. Colijnsplaat: Havelaarstraat Aangezien wij vernamen dat de Gemeen te plannen heeft tot amovering van een karakteristieke oude bebouwing in de Havelaarstraat, heeft de Bond zich tot B. W. gewend met het verzoek de betref fende huisjes te rehabiliteren. Van de Gemeente werd bericht ontvan gen dat zij het toch wenselijk acht deze bebouwing te doen verdwijnen. Door ons wordt thans onderzocht op welke wijze deze huisjes toch nog behouden kunnen blijven. Colijnsplaat: „De Oude Molen" Met de Gemeente werd contact opge nomen om bij het opstellen van het be stemmingsplan de bebouwing op zoda nige wijze te projecteren dat „De Oude Molen" in het vrije gezichtsveld blijft. Sloten: Autoboxen Achterom Destijds werd door ons bezwaar gemaakt tegen de bouw van enkele autoboxen aan het Achterom. Na uitvoerige besprekin gen met de Gemeente, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en onze tech nische adviseur, werd besloten gezien ook de wel goede vormgeving die aan het geheel gegeven zal worden geen ver dere actie te ondernemen. Enschede: St. Jozefkerk De Bond heeft zich destijds met de Gemeente en de Rijksdienst in verbin ding gesteld met het verzoek te trachten de neo-gotische St. Jozefkerk voor het silhouet van de stad te behouden. Van de Rijksdienst is thans bericht ontvangen dat door de vele problemen die zich voordoen, vooral ook bij de kerkgebou wen van de latere architectuur (Cuypers), een bespreking heeft plaats gevonden met de bisdommen om te komen tot een bepaling welke van de 19e-eeuwse kerken op de monumenten lijst geplaatst moeten worden. Hierdoor zijn een groot aantal van de R.K. kerken door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en Monumen tenbeschrijving op de aanvullende lijsten geplaatst. De St. Jozefkerk werd niet van voldoen de betekenis geacht. Uit het oeuvre van Cuypers is een verantwoorde keuze gemaakt. De kerk te Enschede is geïnspi reerd op de Broederenkerk te Zutphen maar bezit niet dezelfde kwaliteit, waar door zij niet op de lijst is opgenomen. Lunteren: Stationsgebouw Uit de burgerij van Lunteren is een actie-comité naar voren gekomen ter behoud van het oude stationsgebouw. De Bond heeft ter ondersteuning van hun actie zich in verbinding gesteld met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met het verzoek of het mogelijk zou zijn dit gebouw op de aanvullende ontwerp lijst van monumenten op te nemen. Van de Rijksdienst werd bericht ontvan gen dat destijds door een commissie een keuze is gemaakt van die gebouwen die in aanmerking zouden komen voor plaat sing op de lijst. Aangezien het stations gebouw te Lunteren van hetzelfde type is als dat te Ede en destijds voor het pand te Ede een bestemming was gevon den, is dat te Ede op de lijst geplaatst en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 34