I voor de restauratie van deze klokkestoel. De Gemeente deelde nog mede dat in 1973 de klokkestoel in Lege-meer is ge reed gekomen en dat die te Teroele op het ogenblik wordt hersteld. St. Annaparochie: Rehabilitatie-object „Kattenburg" Zoals wij reeds eerder meldden, heeft de Gemeente de sloop van deze gebouwen 6 maanden uitgesteld om Heemschut de tijd te geven een rehabilitatieplan op te zetten. Inmiddels hebben verschillende activiteiten plaatsgevonden; ons plan tot rehabilitatie zal op korte termijn met het Gemeentebestuur besproken worden. i Paesens; Zeedijk Tegen de plannen verband houdende met een gevraagde aanlegvergunning voor ver hoging en verzwaring van de zeedijk bij Paesens werd in samenwerking met de Stichting Terp en Stee door de Bond bezwaar ingebracht bij B. W. van Oost- dongeradeel. Wij zijn van oordeel dat het aanbeveling verdienen zou een andere oplossing te vinden nl. de bebouwing te doen plaatsvinden als opvulling van het „dal" tussen de oude en de nieuwe dijk, waardoor de oude dijk en de relatie tus sen deze dijk en de oude dorpsbebou wing kan blijven bestaan. Westdongeradeel: Hiausterdykje In het kader van de ruilverkaveling Oost en Westdongeradeel wordt een nieuwe dit gebied ontsluitende landbouwweg aangelegd, waardoor de oude bestaande weg aan de openbaarheid zal worden onttrokken. Deze bestaande weg werd ook als recrea tieve wandel- en rijwielweg gebruikt. De Bond heeft zich wederom met Terp en Stee tot het college van B. W. gewend met het verzoek om een onderhoud met dit college om te trach ten mogelijkheden te vinden tot behoud van deze weg. Daar het verdwijnen van deze recreatieve wandel- en fietspaden zich in het gehele land voordoet door ruilverkaveling e.d. menen wij dat het noodzakelijk zal zijn hierop ook op nationaal niveau de aandacht te vestigen. (Wij hebben ons ook reeds in algemene zin hierover tot G S. en P.S. gewend)? j De Gemeente heeft ons bericht dat zij ook van oordeel is dat gezocht moet worden naar een oplossing tot behoud van deze weg doch dat het probleem de financiële zijde van onderhoud is, zowel van de weg als van een aan te leggen brug over een nieuw afwateringskanaal. Hierover zal nog nader contact plaatsvin den. Wier: Radarpost Naar aanleiding van publicaties over een te bouwen radarpost te Wier (Gem. Menaldumadeel) met een hoogte van 35 m, hebben wij ons gewend tot de Minister van Defensie, G.S. en het col lege van B. W. te Menaldumadeel. Wij zijn van oordeel dat een dergelijk hoog bouwwerk een aantasting kan betekenen van het landschapsbeeld in het vlakke Friese land. Van het Ministerie van Defensie hebben wij bericht ontvangen dat aan de plaats bepaling uitgebreide overwegingen waren vooraf gegaan en dat naast de militaire aspecten ook alle andere belangen zijn afgewogen. Plaats, vorm en afmeting worden natuur lijk sterk of bijna geheel bepaald door de functie van deze post maar getracht zal worden deze toch zoveel als mogelijk is in het landschap in te passen. Met Staatsbosbeheer is overleg gaande over de omringende beplanting om de storende werking tot een minimum te beperken. Leeuwarden: Stadsvernieuwing Naar aanleiding van recente ontwikkelin gen in de Gemeente op het gebied van de stadsvernieuwing, hebben wij ons tot B. W. gewend met het verzoek om een onderhoud speciaal met betrekking tot problemen die zich voordoen in een levende stad met een aanmerkelijk histo risch bestand. Nijmegen: Ontwerp-bestemmingsplan „Omgeving Barbarossastraat" Tegen dit plan heeft de Bond enkele be zwaren naar voren gebracht. Deze bezwaren golden in het algemeen het gevaar dat de woonfunctie van dit gebied bedreigd wordt door de ontwik kelingen die in het plan worden voorge staan nl. de kantoorbouw en horecavesti- ging op het terrein ten noorden van deze straat. Dergelijke cityvormende ontwik kelingen kunnen, wanneer zij gepaard gaan met goede verkeerswegen, de woon functie verzwakken door de druk die hierdoor op de bestaande structuur wordt uitgeoefend. Inmiddels heeft er een bespreking plaats gevonden met de Wethouder van Ruim telijke Ordening, Verkeer en Openbare Werken. Rijksweg 15 Bij de vaststelling van de definitieve tracés van de Rijksweg 15 doen zich ver schillende problemen voor. Van belang zijn hierbij vooral het-tracé Ressen-Bab- berich en het gedeelte ten zuid-oosten van Doetinchem naar Varsseveld. De Bond heeft zich met een schrijven ge wend tot de Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat om te voorkomen dat het oorspronkelijke tracé zal worden uitgevoerd, daar dit onherstelbare schade zou aanrichten aan het natuurgebied de Oude Rijnstrangen bij Babberich. Ook voor wat betreft het stuk Doetinchem- Varsseveld werd een gewijzigd tracé ge vraagd zodat aantasting van het prachtige natuurgebied o.a. de Slangenburg, zal kunnen worden voorkomen. Een en ander kwam tot stand mede op basis van het rapport van de actie- en werkgroepen van de Gelderse Milieuraad, hetwelk op verzoek van G.S. van Gelder land werd samengesteld. Ontwerp-Streekplan Midden- en Zuid oost-Utrecht Tegen dit ter visie liggende plan heeft de Bond zich gericht tot het college van G.S. van Utrecht met enkele opmerkin gen en bezwaren. Wij spraken de wens uit dat het Kromme Rijngebied, althans een belangrijk gedeel te daarvan, eventueel in samenhang met het gebied van de Langbroeker Wetering, tot nationaal landschapspark zal worden bestemd. Richtlijnen hiertoe zouden in een be stemmingsplan opgenomen moeten wor den. De aanleg van enkele wegen, o.a. de R. 24 dwars door Nieuwegein, achten wij een aantasting van het leefmilieu. Ook tegen enkele andere geplande wegen is bezwaar gemaakt. Hamersveld (Gem. Leusden): Boeren hoeve 't Claverblad Deze boerderij, waarmee wij al eerder bemoeienis hadden, dreigde haar karak ter te verliezen doordat in de verkoop akte was bepaald dat de oude bewoner de gevelsteen uit 1603, de oude tegels, de levensboom met hert enz., zou mogen uitslopen. De Bond heeft zich hierover tot de Rijks dienst voor de Monumentenzorg gewend. Deze heeft thans deze boerderij geplaatst op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten voor de Gemeen te Leusden. Van de Gemeente werd naar aanleiding van onze activiteiten bericht ontvangen dat zij pogingen in het werk zullen stel len de boerderij in ongeschonden staat te handhaven. Wij zijn de heren A. J. van Kooij te Leus den en J. D. H. v. d. Neut te Amersfoort zeer erkentelijk voor hun activiteiten tot redding van deze boerenhoeve en voor de verkregen informaties. Haarlem: Garage Damstraat Wij werden attent gemaakt op de plan nen die er bij de Raad bestaan voor de bouw van een parkeergarage in de Dam straat. Wij achten de bouw van een par keergarage op deze plaats niet juist zowel door de aard van het objéct, architec tuur, schaal en de daarvoor te bezigen materialen. In de naaste omgeving van zeer belangrijke monumenten zal dit plan een aantasting betekenen van het karakter en het historisch stadsgezicht. Van B. W. te Haarlem werd inmiddels bericht ontvangen dat de problematiek van het verkeer en de verkeerssituatie in dit stadsdeel in het stadium van verdere studie en overleg is. Onze overwegingen zullen bij de studies betrokken worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 33