I Wfflf De toren van Pisa binnen de vijfhoek moeten verkopen in de gerestaureerde panden nooit meer zo mooi komen te wonen als ze nu wonen in hun vaak met veel liefde en zorg onderhouden en opgeknapte huizen met tuintjes. Eigenlijk zouden er nu al door de gemeente vrijstaande huizen moeten worden gebouwd buiten de vesting voor redelijke prijzen, zo vindt hij en hij her haalt een grief van de verontruste Bour- tangers, dat de begeleiding voor de dorpsbewoners heeft gefaald, waar het de sociale problematiek betreft. „Weini gen zullen hebben gerealiseerd, dat ze hun vrije woning met tuin zullen moeten verruilen voor woningen in een rijtje zonder noemenswaardige tuin, dat ze hypotheken zullen moeten opnemen en dat het helemaal niet gemakkelijk is om een boerderijtje in de buurt te kopen voor prijzen, die vroeger „gewoon" waren. In tien jaar tijd is de prijs van een simpel huisje met tienduizenden guldens omhoog gegaan. Dat komt aan de ene kant door de toenemende belangstelling uit de randstad voor een „tweede huis" in het nog rustige Groningen, maar, zoals de heer Kwak zegt: „Als hier geen recon structieplan was geweest, dan zouden uitzonderingen daargelaten de huizen binnen de vesting een slordige twintig duizend gulden minder waard zijn ge weest. Maar direct buiten Bourtange wordt inderdaad geprofiteerd van de reconstructieplannen." De eigenaren zijn dan voorlopig de enigen, die voordeel hebben van de reconstructie van de vesting Bourtange. In Bourtange zelf komen wel veel dagjes mensen kijken naar het oude marktplein, de gerestaureerde veertien linden en naar het bijna gereedgekomen Oude Maga- zijnsbolwerk, maar de Bourtanger mid denstand wordt daar nauwelijks beter van. Die middenstand heeft zich op deze bezoekersstroom trouwens ook nauwe lijks ingesteld. Uiteraard is het niet allemaal ellende en jammer in Bourtange. Sinds de recon structieplannen vaste vorm aannamen, zijn de V.V.V. en de Vereniging Plaatse lijk Belang tot nieuw leven gekomen. Er wordt weer van alles in het dorp op touw gezet voor de dorpelingen zelf maar ook om bezqpkers van buiten aan te trekken. Eens per jaar, in september, wordt een Vestingweek gehouden, een week met veel festiviteiten voor jong en oud, die de Bourtangers presenteren in min of meer historische kledij. Er worden houten poorten gebouwd en het oude markt plein is in die week verlicht met flam bouwen. De Beerenburger stroomt er dan gul en oude viskraampjes doen goede zaken. Ten slotte staat bij al deze moeilijkheden binnen Bourtange één punt ajs een paal boven water: ook al moet men enige tienduizenden guldens hypotheek op nemen, in Bourtange kunnen huizen worden gekocht, die gemiddeld tot de helft van de werkelijke waarde worden gesubsidieerd en de Bourtangers, die voor elk pand als eersten in aanmerking komen, weten dat beter, dan wie ook. Problemen zijn er zeker rond de recon structie van het dorp, maar een oud Nederlands spreekwoord zegt nog altijd, dat de kost voor de baat uitgaat! Toos Bartelds Nederlandse bouwers hebben deelgeno men aan e.en prijsvraag van de Italiaanse regering voor het stabiliseren van de scheve toren te Pisa. Na een voorselectie schreven ongeveer twintig bedrijven uit verschillende landen in. Nederland is hierbij vertegenwoordigd door de Waalpaal bv te Amsterdam. De directeuren De Waal en Boersma hadden al in de loop der jaren een uitgebreide documentatie over de toren aangelegd. Hieruit ontwikkelde de heer L. Boersma een idee om de toren tegen verder over hellen te behoeden. Aanvankelijk was het ir. Rita van Wijlen, die de omvang rijke documentatie onderzocht en de ge suggereerde mogelijkheden overzag. In verband mgt de complexe constructieve problemen werd ir. H. J. J. Engel, advise rend ingenieur van het Raadgevend ingenieursbureau Aronsohn bv aange zocht en bereid gevonden de leiding over de verdere ontwikkeling van een ontwerp op zich te nemen. Na het tot stand komen van het basisplan, dat nogal af week van de aanvankelijke suggesties, werden enkele wetenschappelijke specia listen geraadpleegd. Daarna kon aan de slotfase de nadere uitwerking worden begonnen. In dit stadium trad de Hol- landsche Beton Mij eveneens als partner op. Inmiddels was gebleken, dat ook de directie van de afdeling Constructie van de Rijksgebouwendienst bijzonder veel belangstelling voor het probleem van de scheve toren had. Deze belangstelling was eendeels gemotiveerd op grond van de uitgebreide vaktechnische kennis en ervaring, die op het gebied van restaure ren en funderingsversterkingen bij deze afdeling aanwezig zijn, maar ook door de betrokkenheid bij het behoud van een dergelijk waardevol kunsthistorisch bouwwerk voor de westerse wereld. Met medewerking van de minister van Volks huisvesting en R.O. kon de rijksgebou wendienst een wezenlijke bijdrage leve ren om het project harmonisch af te ron den. Het wachten is nu op de uitspraak van een internationale jury, die in de loop van dit jaar wordt verwacht. Voor een eventuele uitvoering door de Waalpaal is een joint venture aangegaan met de Hol- landsche Beton My. Het Raadgevend Ingenieursbureau Aronsohn zal voor de verdere ontwikkeling van het project zorgdragen. m

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 31