I Een rotte plek in 't Amsterdamse hart verdwijnt -rTAhPi Amsterdam mag bij uitstek de proble- menstad van Nederland worden ge noemd, een stad waar vele plannen wor den ontwikkeld, doch vaak niet worden gerealiseerd. Als zij wel worden uitge voerd betekenen ze een welhaast astro nomische financiële belasting voor het toch reeds zo benauwde stedelijke bud get. En dan te weten dat uitvoering vaak met rigoreuze slopingen gepaard moet gaan. Het is dan ook met reden dat de Bond Heemschut voor wat betreft deze binnenstad meermalen aan de bel heeft moeten trekken wanneer hier weer een aantasting van haar schoonheid dreigde door verminking of sloping van waarde volle percelen of onnodige demping van grachten. Veel is ondanks deze protesten de laatste jaren verloren gegaan, en nog steeds is alom de dreiging groot, maar de eerlijkheid gebiedt om te erkennen dat er ook waarschijnlijk geen stad in ons vaderland is waar zoveel en goed georga niseerd gedaan wordt om deze binnen stad waar mogelijk te herstellen. Wie op een stille zondagmorgen langs de grachten wandelt, komt niet aljeen onder de indruk van de vele monumenten die zich nog steeds in volle glorie in het water weerspiegelen, maar ook van de vele steigers die op andere wijze een weerspiegeling geven van de restauratie activiteiten die hier worden ontplooid. Wanneer de argeloze wandelaar dan op de Dam het „achtste" wereldwonder van Van Campen heeft bewonderd naast de zich thans nog in restauratie bevindende Nieuwe Kerk slaat de schrik hem om het hart als hij naast het paleis aan de Paleis straatzijde, op de hoek van de Nieuwe Zijds Voorburgwal, voor een aantal af zichtelijke bouwvallen komt te staan, die bij nadere beschouwing nog monumen ten blijken te zijn ook. De huizen op deze hoek zijn welhaast aan het gezicht onttrokken door een bos van stutten, die de bouwsels nog overeind moeten houden. Uit het groen uitgeslagen hout werk blijkt wel dat deze zieke plek in het centrum van onze hoofdstad naast het indrukwekkende paleis reeds lang om herstel schreeuwt. Tot onze vreugde ligt nu echter ook hier de redding in het nabije verschiet. De Amsterdamse Maatschappij tot Stads herstel N.V. heeft nl. kans gezien om na jaren onderhandelen de betreffende pan-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 24