I m Er waren er drie Nu is er nog een Nog even gewacht En er is er geen jj|B« MO 1* lTvirtrsrwü, f0IWDCFRQvr 'eci-nv G€T. XOOtt AN*ONV Wie tot voor een jaar terug in Utrecht vroeg waar Heemstede ligt, kreeg tien tegen een als antwoord: „Bij Haarlem natuurlijk." Bedoelde men het nog be staande kasteel en landgoed van die naam, dan was het antwoord zonder meer niet juist. Het kasteel Heemstede bij Haarlem is er niet meer. Slechts wat restanten van het eens zo trotse huis van Adriaan Pauw zijn er nog te vinden. Het nog bestaande huis Heemstede staat bij Houten (Utr.) en is de opvolger van een huis dat omstreeks 1300 werd gebouwd op Jutphaas' grondgebied, een paar hon derd meter verderop. Dat het kasteel Heemstede in het afge lopen jaar weer wat meer bekendheid heeft gekregen is, helaas, te danken aan verschillende krakers, die met hun „daden" royaal de aandacht op het sinds 1968 leegstaande huis vestigden via de Utrechtse en zelfs landelijke pers. Omstreeks 1700 was dat wel even anders, zoals o.a. de Tegenwoordige Staat weet te melden en zijn tuinen waren zelfs een bezienswaardigheid van de eerste orde. Het was toen bezit van de zeer kapitaalkrachtige Diderick van Velt- huysen, die vele belangrijke functies be kleedde en hij „zette het zelve zoo door zijn aanzienlijken persoon, als door kost bare verbeteringen eenen grooten luister bij. Het werd toen van meest alle vreem delingen, die te Utrecht kwamen, be zocht en bewonderd. Het had sierlijke Wandeldreven, Starrebosschen, en fraje Hoven, met vele vrugtbomen en vreemde gewassen. Het aanzienlijk Gebouw, rondom met schuiframen, met een spits Torentje op eiken hoek, en een spits, hoogopgaand dak in het midden, staat in een ruimte Graft, waarover men, met een steenen brug van vier gewelfde bogen naar de voordeur gaat, die zeer fraai ge werkt is, en een Balkon boven zich heeft." Dat Heemstede omstreeks 1700 zo de aandacht trok van menige reiziger valt niet te verwonderen, wanneer men oude afbeeldingen bekijkt. Zo is er van D. Stoopendaal een generaal overzicht naar I. Moucheron, die een serie van 26 gravures vervaardigde van de tuinen met z'n schitterende fonteinen en vijvers, beelden, speelhuizen, geschoren hagen, schelpengrot, enz. Helaas rest ons van al die pracht nog wat povere restanten in de terreinen die, gelukkig tot op de huidige dag, zonder aantasting door wegen of nieuwbouw ge bleven zijn en staat het eens zo vermaar de landhuis zwaar verwaarloosd binnen zijn dicht gegroeide gracht te wachten op een zo zeer gewenste restauratie. Mede om dit onvervangbare goed weer de bekendheid te geven, die het verdient, heb ik in de afgelopen zes jaren gegevens over de historie verzameld en daar een boekje over geschreven, waarin o.m. meer dan 45 afbeeldingen zijn opgeno men, waaronder de complete serie prach tige gravures van IMoucheron. De uitgeverij Repro-Holland te Alphen a/d Rijn en de boekhandel willen belang stellenden er gaarne over inlichten. Anthony Lisman 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 23