- tekens moeten worden geplaatst. Een van de meest opvallende punten is, dat Den Haag als woongemeente minder betekenis heeft gekregen. De tijd, dat Den Haag aantrekkelijk was voor vesti ging door gepensioneerden is voorbij. De groep oud-Indische gasten sterft geleide lijk uit. De ruimte is zeer beperkt. Er is steeds minder plaats voor eengezinshui zen met voor- en achtertuin. Wie beslist in Den Haag wil wonen, moet meer en meer genoegen nemen met huisvesting in flatkolossen. Een moderne nog niet volgebouwde wijk als Waldeck wordt hiervan b.v. het slachtoffer. De jongere generatie zoekt echter de ruimte op en als het even kan ook nog groen en/of landschappelijk schoon. Wanneer dan ook over de ontwikkeling van Den Haag wordt gesproken, wordt niet in de eerste plaats aan uitbreiding gedacht. Die is trouwens met de bestaande grenzen, niet mogelijk. Vandaar dat de doelstellingen nota een belangrijke plaats inruimt aan het gewest. De afnemende aantrekkelijkheid van Den Haag als woonstad heeft een sterke terugloop van het bevolkingsaantal ten ■■'H. f. ii Jlrnu.:- Wrd-JKjÉ Het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag. Boven het Scheveningse haven complex (Foto Gemeente 's-Gravenhage) Beschermd stadsgezicht: het Lange Voorhout (Foto W. B. J. Polman) gevolge gehad. Hiertegenover staat een toenemende vergrijzing van de bevolking, die de problematiek in haar totaliteit er niet gemakkelijker op maakt. De nota ge tuigt daarvan duidelijk. Terzijde: de materie is verre van duidelijk behandeld. De nota laat zich moeilijk lezen, is voor de gewone burger weinig toegankelijk. De samenstellers zijn ook weinig con creet te werk gegaan, maar misschien was dit ook niet hun opdracht. Dit soort nota's moet als uitgangspunt voor een beleid worden beschouwd; de uitwerking is van later orde. In dit verband wordt opgemerkt, dat het woord „doelstelling" bij Van Dale niet voorkomt! Men zou zich kunnen afvragen, waarom dan „doelstellingen" worden gebruikt. Maar goed, we weten wel wat de bedoeling van de nota is. Daarom doet de inleiding wat merkwaardig aan: „Denkend van Den Haag uit en daarbij Den Haag plaatsend in het grote kader van het Gewest heb ben de samenstellers geenszins de eigen en hedendaagse problematiek van Den Haag uit het oog willen verliezen". Al licht, zouden we willen zeggen. Anders had de nota ook geen zin. Met vermelding van enkele hoofdpunten, met daarbij enkele kanttekeningen onzerzijds, willen we ons bij de bespre king van de nota grote beperking opleg gen. Met de uitgangsstelling: „Het leef klimaat is niet optimaal", kunnen we ons zeer wel verenigen. We wezen er hiervoor al op. Geen bezwaar ook tegen de func tie-omschrijving: „Den Haag zal gebruik moeten maken van de mogelijk heden, die van oudsher de ontwikkeling hebben bepaald: zetel van de regering, vestigingsplaats van nationale en interna tionale administratieve en andere instel lingen, centrum voor het congreswezen en het toerisme, de internationale bad plaats". In dit verband is het post scrip- turn niet van betekenis ontbloot: „Ge zien de langdurige periode van studie en overleg, die nodig was om tot de opstel ling van deze doelstellingennota te komen, was het niet mogelijk steeds in te spelen op de meest actuele gebeurtenis sen. Met name dient in dit verband ge wezen te worden op de ontwikkelingen, zoals die zich thans rond de badplaats Scheveningen afspelen". Inderdaad gaat de nota aan de badplaats vrijwel geheel voorbij. Inmiddels weten we, dat begin maart 1974 over Scheveningen een struc tuurschets zal worden gepubliceerd en dat in april a.s. Brederode hoopt te be ginnen met de verbouwing van het Kur- haus. Het jaar 1975 moet het keerpunt voor de badplaats worden. Vrij uitvoerig gaat de nota in op de gewest-ontwikkeling met Den Haag als centrum. Het volgende hoofdstuk houdt zich bezig met betrekking tot het cen trum: de Haagse binnenstad, waarbij een onderscheid wordt gemaakt tussen de ruimere grenzen van de binnenstad en de daarbinnen gelegen kern. Dit lijkt ons een goed uitgangspunt. Hoofddoelstel ling is: „De Haagse binnenstad wordt een geselecteerd hoogwaardig centrum. In en om de kern van de binnenstad dient de woonfunctie als facet van het leefbaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 21