De Haagse kern Het aantal gemeenten, dat worstelt met problemen van planologie, stadsvernieu wing, rehabilitatie, enz. neemt hand over hand toe. Gevolg: een toenemend aantal rapporten en nota's uit bijna alle delen van het land. Het is niet wel mogelijk om aan al die „boekwerken" in onze kolom men aandacht te besteden, maar in het Korenmetershuis krijgen ze die wel, omdat het nodig is alert te blijven bij het waken tegen de neiging al het oude over boord te gooien. Nu zit dat gevaar er tegenwoordig niet meer zo in. In brede kring is het begrip voor het behoud van oud stads- en dorpsschoon gelukkig groeiende. Maar de moeilijkheid is wel, de vele gemeentebesturen zich gecon fronteerd zien met een ontwikkeling, die goede oplossingen tot een gecompliceer de zaak maken. Dit geldt met name voor de derde stad des lands: Den Haag, een stad met vele functies: regeringscentrum, administratief centrum, woongebied, centrum ook voor een gewest en toeris tenplaats. Deze opsomming is niet volle dig, want Den Haag heeft o.a. ook nog een culturele functie binnen het gewest. Aan al deze facetten wordt in een on langs verschenen ontwerp doelstellingen nota min of meer aandacht geschonken. Het is bepaald niet voor de eerste maal, dat het Haagse gemeentebestuur zich met deze materie bezig houdt. In de loop van de na-oorlogse jaren zijn er op deel gebieden reeds talrijke nota's verschenen. Vergelijkt men die voor zover mogelijk dan valt vooral op, dat Den Haag na 1945 wel een heel uitzonderlijke ontwik keling heeft doorgemaakt, dat inzichten soms grondig zijn gewijzigd, dat 't nogal eens aan brede visie heeft ontbroken, en dat er bij de toekomst nogal wat vraag-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 20