II Amstelodamum mikt op uitgave van boek over de Herengracht i B li-M-M-s De kans bestaat, dat na jaren van pogen en tasten toch nog het boek van de Herengracht, waarvan het Genootschap Amstelodamum het materiaal heeft bij eengebracht, zal worden uitgegeven. Een berekening heeft aangetoond, dat voor het uitgeven een kapitaal van bijna een half miljoen moet worden geïnvesteerd. Particuliere uitgevers hebben het, de een na de ander, laten afweten. Het is toege speeld aan de commissie, die de viering van „Amsterdam 700 jaar stad" voorbe reidt, maar die heeft het afgewimpeld. Volgens de laatste berichten zou er toch nog wel kans zijn op een uitgave door de Stadsdrukkerij. Voor het uitgeven van het boek is meer dan één reden. Een heruitgave van het Grachtenboek van Caspar Philips heeft de Stadsdrukkerij destijds een kleine winst opgeleverd, ook al was dit even eens een kostbare onderneming. Voorts is de orderportefeuille van de Stadsdruk kerij slecht bezet. En ten slotte: het gaat hier om een uniek boek, zoals geen enkele andere stad kan uitgeven, een boek van een monumentale gracht, in beeld en woord. Wat zou men eigenlijk beter kunnen wensen als bijdrage van Amsterdam voor het monumentenjaar 1975? Al jaren en jaren geleden werd de grond slag gelegd voor dit boek over de Heren gracht. Onder de indruk van het verlies van de Rotterdamse binnenstad in de meidagen van 1940 werd in 1942 een prijsvraag uitgeschreven om de Amster damse Herengracht met haar talloze patriciërswoningen op te meten en in tekening te brengen. Deze arbeid is ver richt door een club van studenten aan de Academie voor Bouwkunst, die toen nog „Vereniging voor voortgezet en hooger bouwonderricht" heette. Deze club, de Poorters genaamd, toog aan het werk onder supervisie van architect J. P. IVIieras. In de oorlogsjaren is zodoende een volledige inventarisatie van alle gevels van de Herengracht tot stand ge komen. Bijna een kwarteeuw geleden zijn de rollen met tekeningen aange boden aan het Genootschap Amsteloda mum. Zij bevinden zich in het gemeen te-archief; de in 1949 voltooide tekenin gen zijn tentoongesteld geweest in de galerij van de Academie voor Bouw kunst. Van meet af aan heeft het in de bedoe ling gelegen om de tekeningen te publi ceren, samen met die van Caspar Philips voor wat de Herengracht betreft, Amste lodamum wilde echter niet gebruik maken van de tekst die de hoofdinspec teur van bouw- en woningtoezicht, de enige jaren geleden hoogbejaard over leden heer E. van Houten had geschreven en waaryoor bij de gemeentelijke uitgave van 1962 van het Grachtenboek gebruik werd gemaakt. M. H. F. Wijnman, die ook de Histo rische Gids van Amsterdam van d'Ailly heeft bewerkt, vatte daarna het werk op en heeft huis voor huis van de Heren gracht beschreven. Vijf jaar was hij doen de om de geschiedenis van die huizen na te speuren, met de consciëntieuze ijver die het hele werk van deze oud-adjunct bibliothecaris van de Universiteit van tfmncn. - .MMèe/' -naaz- 'Zlertctfe.fck - <J$muU. I VERZAMELING II vaji alle CÏv eiu ucoommn- K BiTTEIMI Pn H F t' T? F.V-yK AHry.X de/r- dftaJ) *Mm/t&rda7ns Te Amfteraam 3Sy Bjsjuïahdus Movjuk. J&odner&nofKr in.de.Ma IIEEsSl SB

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 18