'Wmw* Een stukje Uilenburgkwartier, weliswaar vervallen maar waard om het eigene te behouden (Foto Gemeente 's-Hertogenbosch) ding van verkeerssoorten. Dit, met de instelling van een voetgangersgebied rondom de Markt. Het succes ervan is groot. En dat is, gezien de intimiteit die het hart van Den Bosch als vanouds uit straalt, niet verwonderlijk. De ambiance is er alleen maar door versterkt. De stad overweegt dan ook, zij het niet vandaag op morgen, het voetgangersdomein in de city uit te breiden. Om de voetganger, die met de auto komt, op te vangen zijn er, naast de drieduizend parkeerplaatsen waarover men nu beschikt, drie parkeer garages met in totaal 1600 plaatsen ge pland. Het wonen Zoals in veel andere steden is ook in Den Bosch de woonfunctie van de binnenstad (het totale gebied binnen de oude wal len) na de oorlog sterk afgenomen. Of anders: ook in Den Bosch is er een ver storing opgetreden doordat een van de oude, wezenlijke kenmerken het wonen in de verdrukking kwam. Vlak voor de oorlog woonden er nog 15.000 mensen in het centrum, maar tot op de dag van vandaag is dat aantal gedaald tot 8600, inclusief een gestichtsbevolking van 1800 zielen. Een van de hoofdpunten uit het nieuwe, Bossche beleid is nu het injecteren van de woonfunctie binnen de wallen. Er zijn oude binnensteden die daartoe maar ge ringe tot zeer geringe mogelijkheden heb ben, maar Den Bosch ziet en hééft moge lijkheden. Daarbij gaat het niet alleen om rehabilitatie van enige verouderde woon gedeelten in het centrum (wijken die cul tuur-historisch niet zo belangrijk zijn, maar voor het stadsbeeld wél), maar ster ker nog om complete nieuwbouw. Want ten slotte zal het deze nieuwbouw zijn die méér bewoners zal moeten opleveren. Er zijn al plannen om een aantal gaten in de woonbebouwing van de oude stad op te vullen, maar daarnaast komt er voor de bouw van nieuwe huizen nog eens een aardige ruimte vrij als het Carolus-zieken- huis zich „naar buiten" heeft verplaatst en ook de fabriek van De Gruyter („een inmiddels sterk storende bedrijfsbebou- wing," volgens de stukken) is verhuisd Als De Gruyter uit het centrum weg is en het ziet er naar uit dat dit dan toch gaat gebeuren ziet de gemeente reële mogelijkheden het Havenkwartier op te vijzelen en er een woonfunctie aan toe te kennen. Dit Havenkwartier behoort, in tegenstelling tot de city, niet tot het be schermd stadsgezicht. Maar in relatie daarmee wordt De Haven toch wel zo belangrijk geacht, dat er iets gedaan kan en mag worden. Stramien van de Bossche binnenstad C-,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 15