Den Bosch: Integrale kijk op binnenstad LI Den Bosch beraadt zich, zoals andere oude steden, op de ontwikkeling van zijn binnenstad, en het wil daarbij een weg inslaan die bepaald sterk afwijkt van het spoor dat de bestuurderen der stad een jaar of tien geleden nog voor ogen stond. Er is (en men prijze zich er gelukkig mee) een totale ommekeer gekomen in het hele denken over de binnenstad. Die nieuwe benadering begint nu haar weer slag te vinden in studies en plannen. Dat is, óók in Den Bosch, een langzaam ver lopend proces en het is daarom zeker niet zo dat er al concrete, afgeronde zaken op stapel staan. „Den Bosch weet nu wat het wil met zijn oude binnenstad", zo zei wethouder A. J. C. Wagemakers (Stadsontwikkeling) bij de presentatie van een aantal „verken ningen" over vormwaardering en func tie-ontwikkelingvan het gebied tussen de wallen, gemaakt door een intern-gemeen telijke werkgroep. Of anders: de koers, waarin Den Bosch zijn binnenstad wil sturen dan wel bijsturen, staat nu wel vast. Blijft over de concrete uitvoering, aan de hand van nog te ontwikkelen be stemmingsplannen. En dan is, voordat men aan de daad toe is, natuurlijk het laatste woord nog niet gesproken. Om, in het kort, even van het recente verleden naar het heden te gaan: in 1964 legde Den Bosch een structuurplan voor de binnenstad op tafel een plan dat bij hen, die een open en wakend oog hebben voor het monumentale karakter van de Bossche binnenstad, sterke weerstanden opriep. Het plan sneed dan ook diep en rigoreus in in het hart van de oude veste. Er zouden, ter wille van het toen nog veel geprezen autoverkeer, grote door braken komen, krommingen in het oude stratenstramien zouden recht getrokken worden en bij „bosjes" zouden er huizen moeten sneuvelen. Uitgerekend is toen dat over een straat lengte van zes kilometer, met aan weers zijden woningen, die woningen zouden moeten verdwijnen terwijl tientallen stra ten zouden worden aangetast. Of anders: De Markt van Den Bosch (met stadhuis): kern van de stad en kern in het nieuwe beleid (Foto Gemeente s-Hertogenbosch Den Bosch is een levendige stad (Foto J. Steenbekkers)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 13