Onderkend bezwaar Symposium over Industriële Archeologie HEEMSCHUT Tot de onderwerpen, waarmee Heem schut zich zeer actief bezighoudt, be hoort o.m. de beoordeling van uitbrei- dings- en bestemmingsplannen van ge meenten. Vaak komen daarin elementen voor, die een aantasting van het stedelijk en/of landschapsschoon betekenen. In dergelijke gevallen richt de Bond zich tot de desbetreffende instanties met een adres, waarin de bezwaren worden uit eengezet. Deze veeleisende arbeid wordt dikwijls niet tevergeefs verricht. Van de bezwaarschriften van Heemschut wordt steeds in ons blad melding gemaakt, maar het is niet mogelijk in een later sta dium ook van de reacties mededeling te doen. Toch kunnen wij ons voorstellen, dat er vele leden zijn, die nieuwsgierig zijn naar het antwoord op de vraag of deze activiteit van de Bond ook een posi tief resultaat oplevert. Daarom willen we op één zo'n bezwaarschrift nu eens in gaan. Het betrof het bestemmingsplan Groene Weegje van de gemeente Laren N.H. Het hoofdbezwaar van Heemschut en van vele anderen tegen dit bestem mingsplan gold de aantasting van het landschap in het desbetreffende gebied. B. en W. hebben de ingediende bezwa ren, zoals die van Heemschut, onder zocht en- hebben de gemeenteraad nu medegedeeld, dat „zich ontwikkelingen hebben voorgedaan, die in dit opzicht tot herziening van het eertijds ingeno men standpunt moeten leiden". Het plan ging uit van de noodzaak op korte ter mijn in de woningnood te voorzien. Inmiddels hebben B. en W. rekening ge houden met bijv. zich wijzigende prog noses met betrekking tot de bevolkings toeneming en de daarmee samenhangen de aanpassingen der bouwplannen; met het elders in 't Gooi op gang komen van grote bouwstromen, enz. Op grond van o.m. deze overwegingen hebben B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld van de uitvoering van het plan Groene Weegje af te zien. De gemeenteraad heeft zich hier mee inmiddels verenigd. Het spreekt van zelf, dat Heemschut verheugd is, dat zijn bezwaar erkend is. De Hollandse Molen Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de vereniging De Hollandse Molen heeft de ANWB f 100.000 voor molenherstel geschonken. De voorzitter, mr. P. Mijksenaar heeft de schenking uit handen van de ANWB-voorzitter, mr. K. Gaarlandt in Heusden ontvangen. Het geld is bestemd voor de restauratie van de molens in de Hyemeterpolder (Fries land), in Goor, in Ouder-Amstel en in Oud-Vossemeer. De totale restauratie kosten voor deze molens is voorlopig op f 265.000 geraamd. Het Kon. Instituut van Ingenieurs, afd. werktuig- en scheepsbouw en HEEM SCHUT organiseren op vrijdag 19 april a.s. in de Aula van de Technische Hogeschool te Delft, Mekelweg 1, een symposium over Industriële archeologie. Belangstellenden kunnen zich hiervoor aanmelden bij het Secretariaat Sympo sium Industriële Archeologie, p/a Werkgroep TTC, Nieuwelaan 65, Delft. De kosten van bijwoning van het symposium, inclusief lunch en koffie, be dragen f 25,—, bij schriftelijke aanmelding aan bovengenoemd adres over te maken op postgironummer 177.7070 t.n.v. het Congresbureau Klvl, 's-Graven- hage. De lezingen zullen worden gepubliceerd in De Ingenieur. Een exemplaar van het desbetreffende nummer kan gelijktijdig met de kosten van het sympo sium op hetzelfde postgironummer worden besteld (kosten f 2,50). De industriële archeologie houdt zich bezig met het vastleggen, het onder zoeken en in voorkomende gevallen het conserveren van wat vroegere indus triële activiteiten, met name die uit de periode van de industriële revolutie, ons hebben nagelaten. Men kan hierbij o.a. denken aan: fabrieksgebouwen, sta tions, gasfabrieken, werven, mijnen, pakhuizen, weverijen, kanalen, wegen, bruggen, viaducten, vuurtorens, watertorens, winkels, enz., maar ook aan schepen, locomotieven, rijtuigen e.d. Er is voor het symposium een voorlopig programma opgesteld met lezingen o.m. van de heer M. Rix, staff tutor in architectural history for the extramural department of the University of Birmingham; onderwerp: The scope and time of industrial archaeology; N. Cossons, directeur van het Ironbridge Museum; drs. Ph. M. Bosscher, conservator van het Helders Marine Museum; onderwerp: Industriële archeologie in Nederland. Er zullen ook enkele films worden ver toond. Naast het symposium wordt een tentoonstelling over industriële archeologie gehouden. Gaarne wekt de Bond Heemschut zijn leden op tot bijwoning van dit sym posium.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1974 | | pagina 12