Restauratien ieuws m Huizenbeurs I Olterterp: Sint Hippolytuskerk. Tussen Olterterp en Drachten staat de Sint Hippolytuskerk, anno 1415. Het gebouw is verzakt en staat nu in stutten. Archi tect P. L. de Vrieze te Groningen heeft een ontwerp voor herstel gemaakt. Rijk, provincie en gemeente hebben voor het herstel bijdragen in het vooruitzicht ge steld, maar de kerkvoogdij zal zelf f 50.000 op tafel moeten leggen. Batenburg; kasteelrui'ne. Op een schrifte lijke vraag van het lid der Tweede Kamer, de heer Van Ooijen, heeft de minister van CRM geantwoord, dat met de restauratie van de kasteelrui'ne in Batenburg (Gld.) administratief rekening is gehouden voor de jaren 1975 en 1976. Of de uitgetrokken bedragen voor dit doel gereserveerd kunnen blijven, is afhankelijk van de mate waarin de ge raamde kosten van in gang zijnde restau raties eventueel zullen worden overschre den. Groningen; muurschildering. Bij de res tauratie van een der huisjes in het Pel- stergasthuis is achter het behang van de woonkamer een oude muurschildering gevonden, voorstellende een landschap. Men hoopt de muurschildering te kun nen restaureren. Barneveld; ,,De Brouwerij". Het histo rische pand, bekend als „De Brouwerij" aan de Langestraat (17e eeuw) wordt gerestaureerd. Eind volgend jaar zal er het Veluwse streekmuseum in worden de bevolking, geen uitvoering worden gevestigd. gegeven. 151 Utrecht; Janskerkhof. De Kroon heeft het bezwaar tegen het plaatsen op de monumentenlijst van Janskerkhof 20, ongegrond verklaard. Rijssen; Pelmolen. De pelmolen Ter Horst zal worden gerestaureerd. Hellendoorn; molen De Hoop. Deze molen is aangekocht door de gemeente met de bedoeling deze te restaureren. De kosten worden op f 80.000 geraamd. De molen dateert uit 1874. Spijkenisse; molen „Nooitgedacht". De restauratie van deze molen, daterend uit 1845, is praktisch voltooid. Roosendaal; raadhuis. De gemeenteraad heeft zich akkoord verklaard met een voorstel van B. en W. tot restauratie van het raadhuis. Volgens de plannen zal het raadhuis het aanzien krijgen van de situa tie in 1810, toen het 17e-eeuwse bouw werk een grote verbouwing onderging. Aan het einde van de vorige eeuw onder ging het raadhuis andermaal een ingrij pende verbouwing. Huizen N.H.; Elleboogstraat. In het be stemmingsplan Dorpscentrum was aan vankelijk voorzien in de afbraak van de Elleboogstraat, maar aan dat voornemen zal, na ingebrachte bezwaren, o.m. van Bergen (L.); Romaanse toren. Een be sluit van de gemeenteraad zal het moge lijk maken deze toren, thans een rui'ne, te herstellen; er is alleen nog geen geld voor beschikbaar. Zwolle; Diezerstraat 52. De Kroon heeft een beschikking van de minister van CRM tot plaatsing van het pand Diezer straat 52 op de lijst van beschermde monumenten vernietigd. Ofschoon het als een historisch pand kan worden aan gemerkt het dateert vermoedelijk uit 1698 zijn er in de loop van de eeuwen zoveel wijzigingen in aangebracht, dat er niet voldoende gronden aanwezig wor den geacht het als beschermd monument te handhaven. Oldenzaal; Schutte. Het aldus vroeger als wijnhandel bekende pand aan de Markt is op de lijst van beschermde monumen ten geplaatst. Het gebouwtje verkeert echter nogal in verval. Nieuwenhagen (L.); boerderij. Een deels uit de 18e, deels uit de 19e eeuw date rende boerderij aan de Dorpsstraat is van de voorlopige monumentenlijst afge voerd. De Kroon meende, dat de waarde als monument niet opweegt tegen de be langen van de eigenaar, die bezwaren tegen plaatsing op de monumentenlijst had gemaakt. Te koop: een fraai en goed onderhouden boerderij, daterend uit 1600; geschikt om in tweeën te bewonen. Gelegen 4 km ten oosten van Gouda; voorzien van water, elektra en telefoon, eventueel met land. Inl. bij: J. Bongers, Steinsedijk 47, Haastrecht; tel. 01821 - 1333. Aangeboden: Molen, Eestumerweg 37 te Ten Post (13 km ten noordoosten van de stad Groningen, aan de weg Groningen— Delfzijl). De molen staat op de monu mentenlijst voor de gem. Ten Boer. Inl.: H. de Boer, Eestumerweg 39, Ten Post, gem. Ten Post; tel. 05902 - 15261

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 41