De Lelie op de Zaanse Schans De nieuwste aanwinst op de Zaanse Schans is het lange 17e-eeuwse pakhuis uit Westzaan: de Lelie. Reeds in 1972, zo lezen we in het orgaan van de Vereni ging Vrienden van de Zaanse Schans, waren onderdelen naar de Schans ver voerd en opgeslagen. Bij het demonteren waren er geen bruikbare maten genomen, zodat de tekenaars klauterend over span ten en gebinten hun opmetingen hebben gemaakt. De gegevens leverden de leg puzzel op waaruit de Lelie ten slotte weer is herboren. Veertien zware hoofd gebinten konden weer worden gebruikt, zes stuks werden toegevoegd om het pak huis geschikt te maken voor zijn nieuwe functie als kijkschuur op de Schans. Bij het woord „pakhuis" denkt men meestal aan de hoge zware gebouwen met vele verdiepingen, zoals die in de ste den bij de havens staan. Deze waren aldus gebouwd voor optimaal gebruik van het kostbare stedelijke vloeropper vlak, zo hoog als men maar hijsen kon. Maar in het veld rond Westzaan lagen de problemen anders. Op de typische lange veeneilandjes met slappe bodem werd niet in de hoogte gebouwd maar in de lengte. Zolang er lengte was, bestond er geen noodzaak het in de hoogte te zoe ken. Niet alleen in Westzaan, maar overal elders in de Zaanstreek werden zo pak huizen gebouwd. De Lelie is bij de „herbouw" aangepast aan de bestemming. Via een ramp, schuin oplopend, komt men nu binnen. Deze schuine loopbrug is gemaakt in plaats van de gebruikelijke trapjes, zulks op verzoek van de Bond van Invaliden. De noodzakelijke tochtpui tussen entree en expositieruimte is een toevoeging van vandaag. Detaillering en materiaalkeus (spiegeldraadglas) van de strakke pui zijn duidelijk modern, waarbij getracht is qua kleur en vorm aan te sluiten bij het sterke, utilitaire aanzien van het histo rische gebouw. Binnen het gebouw be vindt zich een klein amfitheater rond een podium met een bescheiden toneel accommodatie. Bezoekers van de ten toonstelling kunnen er een diaprojectie volgen met een toelichting op het geëx poseerde. Het pakhuis biedt verder nog ruimte voor verenigingswerk; er zijn drie kleine zaaltjes. In het afgelopen seizoen is er een ten toonstelling gehouden: tegels van toen. Voor het volgende seizoen staat een natuurhistorische tentoonstelling op het programma, met de weidevogels en plan ten, zoals die thuishoren in het Zaanse veld, waarin ook de Lelie heeft gestaan. De Kijkschuur „De Lelie", aan de Zaanse Schans. (Foto coll. R. v. Houten!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 37