Renovatie Gramsbergse kern 144 Geen saneringsplan, maar een renovatie plan is het uitgangspunt voor het werke lijke behoud van de oude kern van Gramsbergen. Dat is een principiële be slissing geweest, waarvan de betekenis van groot belang moet worden geacht. Dit wordt duidelijk uit een opmerking van de directeur van gemeentewerken, nu een jaar geleden, nl. dat „saneren chirurgenwerk is". De heer Kars erkent echter, dat de opvattingen over stads vernieuwing zich de laatste tijd hebben gewijzigd. In dit verband citeert hij in een nota het rapport van de commissie- Schouten (1971), die tot taak had de be studering van de financiële consequenties van sanering en stadsreconstructie: „Bij stadsvernieuwing wordt in de regel een zwaar accent gelegd op kaalslag en af braak als eerste noodzakelijke en radicale maatregel. Gevraagd wordt extra aan dacht voor de mogelijkheden van het opknappen en verbeteren van bestaande panden, van rehabilitatie. Rehabilitatie kan een geschikte, veelal zelfs de meest geschikte maatregel zijn voor stadsver nieuwing." Deze opvatting kunnen we zeer wel delen en het blijkt, dat men in Gramsber gen daarvan ook overtuigd is geraakt. De belangstelling voor restauratie is bepaald aanwezig, niet alleen bij het gemeente bestuur, maar ook onder de bevolking, die steeds meer enthousiasme opbrengt voor de thans te volgen ontwikkeling. Over de historische aspecten laten we nu weer de heer Kars aan het woord. Blij kens historische gegevens en thans nog duidelijk zichtbaar, is het stedebouw- kundige karakter van de omgeving van de Herv. kerk die van een speelse maar intensieve bebouwing, terwijl de Kruis straat daarentegen een typisch 19e-eeuws rechtlijnig karakter heeft met een korte rooilijnafstand waarbij de compensatie voor de dicht bij elkaar geplaatste straat- wanden in de open ruimten aan de achterzijde aanwezig is. De huidige kern bevat met name in de Kruisstraat als mede in de omgeving van de kerk een aantal historisch waardevolle panden, welke bepalend zijn voor het karakter en het gezicht van de oude stad Gramsber gen, boven het geheel waarvan de toren bij de Ned. Herv. kerk statig oprijst. De Kruisstraat bevatte daarbij praktisch een aaneenschakeling van vroeg-19e-eeuw- se burgerwoningen met een enkele boe renhoeve, terwijl overigens incidenteel 18e-eeuwse woningen c.q. stadsboerde- rijen voorkomen. Helaas zijn in deze gave gevelwanden door vroegere sloop gaten gevallen. De gerestaureerde toren van de N.H. Kerk met de nieuwe aangepaste consisto rie (arch. D. Wijma, Velp).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 34