Bij de samenstelling van haar lijst heeft de werkgroep onderscheid gemaakt tus sen objecten met een internationale, een nationale en een lokale waarde. Inter nationale betekenis heeft zij overigens aan niet meer dan één object kunnen toekennen, namelijk aan het fabrieks gebouw van Van Nelle, dat in 1928 aan de rand van de Spaansepolder tot stand is gekomen naar het ontwerp van archi tectenbureau Brinkman en Van der Vlugt. Deze waardebepaling van de werk groep is niet verwonderlijk. Dit gebouw immers heeft van stonde af aan erken ning genoten als een zeer representatief staal van moderne architectuur. De namen van Brinkman en Van der Vlugt komen onder de bouwwerken met Het gebouw van de arrondissements rechtbank aan de Noordsingel. Het ge bouw dateert uit het eind van de vorige eeuw en het is gebouwd onder architec tuur van ir. W. C. Metzelaar. (Foto Ary Groeneveld) nationale betekenis eveneens voor. Zo worden van hen genoemd de naar aard zo verschilllende objecten als het Feijenoordstadion gebouwd in het midden van de jaren dertig en een woonhuis op de hoek van de Kralingse Plaslaan en de Mecklenburglaan dat uit 1928 dateert. Beide architecten hebben, samen met ir. W. van Tijen, ook gewerkt aan de architectuur van de in 1934 ge bouwde Bergpolderflat. Van Brinkman alleen vermeldt de lijst nog het galerij gebouw aan de Justus van Effenstraat in de wijk Spangen, een werk uit het begin van de jaren twintig. Als objecten van nationale betekenis worden voorts gesignaleerd: het Witte Huis op de hoek van de Geldersekade en de Wijnhaven, in de laatste jaren van de vorige eeuw gebouwd volgens de tekeningen van architect W. Molenbroek en lange tijd, terecht of ten onrechte, in Rotterdam gedoodverfd als het hoogste gebouw van ons continent; het gebouw van de Scheepvaart Ver eniging Zuid aan de Pieter de Hoochweg, een creatie van architect W. Kromhout en tot stand gekomen in het begin van de jaren twintig; het museum Boymans-van Beuningen, ontworpen door ir. A. van der Steur en gebouwd in de eerste helft van de jaren dertig; Het fabriekscomplex van Van Nelle, schepping van de architecten Brinkman en Van der Vlugt, waaraan door de Rot terdamse monumentencommissie inter nationale betekenis is toegekend. (Foto Ary Groeneveld)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 31