Rotterdam: Inventarisatie van monumenten 140 „Architectuur van vroeger in het Rotter dam van nu." Zo heet de brochure-ach- tige monumentenlijst die onder de auspi ciën van het Historisch Genootschap Roterodamum is verschenen. De lijst noemt ongeveer driehonderd gebouwen, stads- en dorpsgezichten, die op de rijks monumentenlijst ontbreken, maar die het waard geacht worden voor het nage slacht behouden te blijven. De lijst van Roterodamum is samenge steld door een werkgroep waarin, be halve eigen bestuursleden, architecten en bouwkundige studenten zitting hebben gehad. Het bestuur van het genootschap heeft gemeend deze werkgroep in het leven te moeten roepen nadat enkele gebouwen met architectonische en/of geschiedkundige waarde door sloop uit het stadsbeeld waren verdwenen. Daar onder bevond zich de door velen om haar Jugendstil bewonderde Koningin- nekerk. De laatste jaren heeft zich in Rotterdam onzekerheid geopenbaard over de vraag welke monumenten bewaard zouden moeten blijven naast de monumenten, die door hun vermelding op de rijks monumentenlijst reeds beschermd zijn. Roterodamum wilde verhinderen dat nog meer gebouwen verloren zouden gaan, die eigenlijk bewaard zouden moeten worden. Vandaar de instelling van de werkgroep die als opdracht meekreeg: het inventariseren van alle, niet door Monumentenzorg erkende monumenten. Het onderzoek van de werkgroep is in het vorige najaar begonnen; het heeft dus ruim een jaar geduurd. De lijst die zij heeft samengesteld, is bedoeld voor „al diegenen die zich bezighouden met het welzijn van onze stad, zowel in het kader van overheidsdiensten als op het particu liere vlak, opdat in de toekomst kan wor den vermeden dat waardevolle monu menten worden bedreigd of zelfs ver loren gaan". Aldus heet het in de inlei ding van Roterodamums geschrift. Het bestuur van het genootschap wil overigens proberen de lijst door middel van periodieke aanvullingen „levend" te houden. Met het oog daarop zal de werk groep niet worden opgeheven. Als tijdslimiet heeft de werkgroep de datum van 14 mei 1940 aangehouden, de dag waarop Rotterdams binnenstad door Duitse bommen werd vernietigd. Zelfs een geboren en getogen Rotter dammer als de schrijver van dit artikel zal in alle oprechtheid moeten erkennen dat Rotterdam vóór de dag van het bom bardement niet kon gelden als een stad met excellente stedebouwkundige en architectonische schoonheden van oude datum. Toch is er wel het een en ander verloren gegaan dat illustratief was voor de sfeervolle bouwkunst en de knusse stadsuitleg van het verleden. Des te ver heugender is het dat door de activiteiten van de werkgroep aan het licht is getre den over hoeveel belangwekkends de stad nog kan beschikken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 30