Jordaanteken ingen HEEMSCHUT I Helaas te laat voor het vorige nummer, ontvingen we een bericht over een ten toonstelling van Jordaan-teken ingen van Hette de Jong. Wanneer we hiervan niet temin achteraf nog melding maken is dat vanwege het bijzondere van die tekenin gen. Hette de Jong is namelijk verzeke ringsagent, die echter een grote liefde koestert voor wat oud en vergankelijk is. Hij heeft een bijna fotografisch teken talent en eindeloos geduld. Het merk waardige is bovendien, dat hij nooit tekenles heeft gehad. Aanvankelijk tekende hij oude boerderijen naar foto's. Later is hij Amsterdamse torens en gevels gaan tekenen. Toen hij vijf jaar geleden van de Brouwersgracht verhuisde naar Buiksloot, wilde hij als herinnering een tekening meenemen van zijn oude huis. Dat is het begin geweest van een obses sie. Hij wist, dat vele huizen in de Jordaan al verdwenen waren en dat er in de toe komst wellicht nog meer zouden verdwij nen. Hij heeft zich toen tot taak gesteld de huizen in de Jordaan in tekeningen vast te leggen voordat het te laat is. In die vijf jaar heeft hij nu zo'n vijf zes honderd tekeningen gemaakt. Zo heeft hij bijv. al bijna het gehele stuk Prinsen gracht van de Brouwersgracht tot de Elandsgracht in tekening gebracht. Het geboortehuis van Jan Ligthart staat er niet meer, maar dat heeft hij getekend naar een afbeelding, die hij in het ge meente-archief vond. Bijgaande afbeelding is een tekening door Hette de Jong van de Driehoek straat. Monumentenwacht Nederland De verwachting, dat de stichting Monu mentenwacht Nederland zich, na het eerste initiatief in Friesland en Gronin gen, verder over ons land zou uitbreiden, gaat geleidelijk in vervulling. Sinds het noorden is voorgegaan, zijn nu ook afde lingen opgericht in de provincies Drenthe en Utrecht. Voorbereidingen worden ge troffen voor de oprichting van afdelingen van de Monumentenwacht in Zeeland en Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 29