Belasting-faciliteiten In deze nabeschouwing menen we ons te mogen onthouden over hetgeen we heb ben gezien. In het vorige nummer van dit blad heeft Herman Besselaar al verteld over het vele schoons, dat Deventer en in het bijzonder het Bergkwartier te zien geeft. Met een achttal bussen werd ons gezel schap naar Olst gebracht, waar een goede Overijsselse koffietafel ons wachtte. Het was hier, dat dr. Hoegen namens allen dank bracht aan de kabinetschef van Deventer, de heer G. Kelderman en met name aan de heer Meffert (Prov. commis sie stad en dorp Overijssel) en aan de staf van het Bondsbureau, die de organisatie van onze tocht zo voortreffelijk hadden geregeld. Na de koffietafel over de IJsseldijk, van waar we konden genieten van het altijd weer boeiende rivierlandschap met zijn kolken en wielen, die helaas ook daar in enkele gevallen als vuilstortplaats worden misbruikt. Hier ligt zonder twij fel een taak voor Heemschut, een taak die zich ook uitstrekt tot het behoud van oude boerderijen, die alweer helaas nogal eens tot bungalow" worden ver bouwd, waardoor onherstelbare schade wordt toegebracht aan het natuurlijke landschapsbeeld.. Gelukkig vielen hier echter ook goede voorbeelden van aan passing te zien. Een goed voorbeeld van een recreatiegebied aan de rivier is ook ,,'t Haasje", ons laatste rustpunt op deze Heemschutdag. Het was nuttig om zo'n goed ingericht recreatiegebied te zien, omdat men elders nogal eens geneigd is veel te zorgeloos om te springen met het aanleggen van recreatiegebieden; voor beeld daarvan dreigt het Friese meren- plan (Workum en Wonseradeel) te wor den, waar men niet minder dan 3500 bungalows wil bouwen. Hiertegen voert Heemschut met alle beschikbare midde len actie. Met zo'n somber woord kunnen we ech ter moeilijk deze nabeschouwing over de Heemschutdag 1973 besluiten. Dat wil len we ook niet, omdat er zoveel reden tot dankbaarheid is voor hetgeen we heb ben gezien. Reden tot dankbaarheid vooral ook, omdat er onder de driehon derd excursisten ook veel jonge mensen waren met een enorme interesse voor de Heemschutgedachte. Hun aanwezigheid houdt een goede belofte voor de toe komst in en wel in deze zin, dat er geluk kig een jonge generatie is, die duidelijk de onvervangbare waarde inziet van wat ons land nog aan oude architectuur en landschapsschoon te bieden heeft. Op het instandhouden daarvan is de taak van Heemschut gericht; een moeilijke en bovenal omvangrijke taak, waarbij veler hulp onmisbaar is. D.w.z. het ledental van Heemschut moet nog aanzienlijk groeien. Ons nageslacht zal ons niet mogen verwijten, dat we onvoldoende oog hebben gehad voor onvervangbaar cultuurbezit en landschapsschoon. v. d. W. 1Aftrek wegens giften U kunt uw contributie en/of giften aan de Bond Heemschut in beginsel van uw (onzuiver) inkomen aftrekken. Echter de wet stelt hiervoor eisen: a.Het totale bedrag van uw giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele, wetenschappelijke en algemeen nut beogende instellingen moet in ieder geval meer bedragen dan 1% van uw onzuiver inkomen en tevens een bedrag van f 120,— te boven gaan. Indien zulks het geval is dan kunt u aftrekken dat gedeelte van het totale bedrag dat de genoemde 1%of ten minste f 120,— te boven gaat. U kunt echter nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrek ken. b. U moet de giften met schriftelijke bewijsstukken kunnen aantonen, b.v. met kwitanties, postwisselstrookjes, giroafschrijvingen of bank- nota's. Eigen aantekeningen (omtrent b.v. collectes) worden niet geaccep teerd. 2. Aftrek wegens persoonlijke verplichtingen Indien u van plan bent meerdere jaren achtereen schenkingen aan de Bond Heemschut te doen, dan kunt u dit ook doen in de vorm van een periodieke uitkering. Dit is een uitkering gedurende een vastgesteld aantal jaren van een eveneens vastgesteld bedrag. Dit biedt het volgende voordeel U kunt ieder jaar het volledige bedrag van uw jaarlijkse uitkering aftrek ken als persoonlijke verplichting dus niet als gift zodat u nu niet gebonden bent aan de bovengenoemde grenzen gesteld aan de aftrek wegens giften. Met andere woorden het bedrag van uw giften staat hiervan geheel los. Ook hier stelt de fiscus echter eisen; a. Een dergelijke periodieke uitkering moet u doen vastleggen in een notariële akte. b. U moet zich ten minste voor drie opéénvolgende jaren binden, met dien verstande dat de uitkering in ieder geval eindigt met uw over lijden. c. Indien de contante waarde van de periodieke uitkering meer be draagt dan f 5.000,—, dan zal schenkingsrecht verschuldigd zijn (zie ook hieronder). Voor het geval u van deze regelen gebruik wenst te maken doet u er goed aan u van tevoren door uw notaris of belastingconsulent te laten voorlichten. 3. Schenkingsrechten Over een schenking aan de Bond Heemschut van een bedrag kleiner dan f 5.000,— zijn geen schenkingsrechten verschuldigd. Zodra uw gift of de contante (geschatte) waarde van de periodieke uitkering groter is dan f5.000,—, is een belasting van 10% over het totale bedrag verschuldigd. 4. Legaten Indien u in uw testament de Bond Heemschut wilt bevoordelen kunt u dit doen door een legaat op te nemen in de volgende bewoordingen: „Ik legateer vrij van rechten en kosten aan de Bond Heemschut, geves tigd te Amsterdam, een bedrag groot fuit te keren binnen maanden na mijn overlijden." Volgens de wet is een legaat aan een instelling als de Bond Heemschut tot een bedrag van f 10.000,—, vrij van successierechten. Indien u een bedrag groter dan f 10.000,— legateert, is er door de Bond over het gehele bedrag een belasting van 10% verschuldigd, tenzij u het legaat vrij van successie-rechten maakt. 131

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 21