126 VISSERSHAVEN 'oispuiten met zand HUIDIG PLAN VISSERSHAVEN 0 50 tOOm grotendeels wil dempen! En dat zou een beeld tot gevolg hebben, dat we hiervoor schetsten. Er zijn iri het verleden al vele aanslagen op Vlissingen gepleegd. De tweede wereldoorlog heeft ook in Vlissingen de nodige schade aangericht. Er zijn gaten in de oude stad gevallen, die het gemeen tebestuur niet beter wist op te vullen dan met een saneringsplan, dat de meest afschuwelijke gevolgen heeft gehad. Saneren betekende ook hier kaalslag en dat op grote schaal. En daarvoor zijn moderne bouwsels natuurlijk ook flats in de plaats gekomen. Pas in 1969 zijn de stadsbestuurders, op een tijdstip dat al veel onherstelbare schade aan het oude stadsbeeld was toegebracht, tot de ont dekking gekomen dat sanering niet de alleenzaligmakende oplossing was. Men heeft toen het roer resoluut omgegooid en is overgestapt op een renovatie- en rehabilitatiebeleid. De inwoners van Vlis singen werden toen ook pas goed wak ker, misschien gestimuleerd door het voorbeeld van het nabije Middelburg, waar men meer oog heeft gehad voor het historisch gegroeide. In genoemd jaar werd de stichting Stadsherstel Vlissingen opgericht en in samenwerking met het gemeentebestuur is het beleid voor het zuidelijke stadsgedeelte, ten zuiden van de St. Jacobskerk, omgebogen: geen sanering maar renovatie en rehabilitatie. De resultaten van dit gewijzigde beleid kan men nu reeds zien en bewonderen, al moet er nog veel gebeuren. Maar daar over in een volgend artikel. Er kwam tevens een commissie voor bereiding beschermd stadsgezicht, waarin de stichting Stadsherstel ook is vertegen woordigd. Deze commissie legt op het ogenblik de laatste hand aan een advies, dat tegen het einde van het jaar gepubli ceerd zal kunnen worden. Dat tijdstip is van eminent belang, want in januari 1974 zal de gemeenteraad moeten beslis sen over de afsluiting en gedeeltelijke Verbondenheid van de stad met de Wes- terschelde. (Foto Sorgedrager Jr.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 16