Heemschut Weer te weinig Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. v. d. Wielen. Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, NZ. Kolk 28, Postbus 10525, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende advertenties-, B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. 123 Allen die het goed menen met de monumentenzorg en zich met veel in spanning inzetten voor het behoud van ons cultuurbezit en daarbij mede streven naar het bewoonbaar houden van oude stads- en dorpskernen, moeten wel bij zonder teleurgesteld zijn over de begro ting van CRM. En dit ondanks alle schoonklinkende woorden in de memo rie van toelichting. De begroting vermeldt voor 1974 een be drag van f 49.805.000 tegenover een voor 1973 toegestaan bedrag van f44.510.000. Er is dus voor de bijdrage van het Rijk in de zuivere restauratiekos ten ca. f5 miljoen meer uitgetrokken dan op de vorige begroting. Dat lijkt mis schien nog wel wat, maar als men de stij ging van de kosten lonen en materialen in aanmerking neemt, is er geen sprake van, dat minister Van Doorn iets meer voor monumentenzorg heeft uitgetrok ken dan zijn ambtsvoorganger. Dat is rondweg bedroevend, mede gezien in het licht van het Internationale Monumen tenjaar 1975, dat notabene in Nederland zijn culminatie moet krijgen. Er is één heel klein lichtpuntje. De post „subsidies en overige uitgaven aan verenigingen en stichtingen, werkzaam op het gebied van de monumentenzorg" is verhoogd van f382.500 tot f603.800. Hieruit mogen we misschien de hoop putten, dat de Bond Heemschut iets meer subsidie zal krijgen. Dat is trouwens dringend nood zakelijk, gegeven het feit, dat onze bond zijn activiteiten in het komende jaar aan zienlijk hoopt uit te breiden. Hierbij den- Foto voorpagina Deze foto genomen vanaf de boule vard in Vlissingen laat duidelijk de openheid op de binnenstad zien. Wordt de Delta-dijk gebouwd, dan gaat dit beeld grotendeels verloren. (Foto Back) ken we dan aan de aanstelling van een technisch adviseur in elke provincie en de werkzaamheden van een korps van meer dan honderd correspondenten ver spreid over het gehele land, om niet te spreken over de versterking van het bondsapparaat in het Korenmetershuis in Amsterdam. De eventuele subsidieverhoging zal ech ter naar alle waarschijnlijkheid niet van dien aard zijn, dat alle kosten, die Heem schut denkt te maken om zijn werkzaam heden krachtiger voort te zetten, daar mee goed zullen worden gemaakt. Dit betekent, dat we ons grote inspanning zullen moeten getroosten om het leden tal van de bond op te voeren. Er is in 1973 zeker een redelijke ledenwinst ge boekt, maar we kunnen niet tevreden zijn. Daarom spreken we de hoop uit, dat velen zich zullen willen inspannen nieuwe leden voor Heemschut te winnen. Een contributie van twintig gulden per jaar kan in elk geval nauwelijks een on overkomelijk bezwaar vormen, te meer niet, zoals men wel zal weten, men het contributiebedrag als aftrekpost bij de inkomstenbelasting mag opvoeren. Wie de memorie van toelichting op de begroting van CRM leest en we willen hieraan nu het een en ander ontlenen, zal moeten toegeven, dat het vrijwel enkel schoonklinkende woorden zijn, zoals we hiervoor al opmerkten, die we te horen krijgen. „In de regeringsverklaring werd onder meer naar voren gebracht, dat velen in onze welvaartsstaat verlangen te kunnen leven in een eigen buurt of wijk waarmee men zich vertrouwd gevoelt. In dit ver band werd met name gewezen op de be langrijke bijdrage, die de monumenten zorg in deze kan leveren." Onderstreept wordt „hoe de monumentenzorg dienst baar kan worden gemaakt aan een goede samenlevingsopbouw in oude stadswij ken. Een ander gebied waarmee de monumentenzorg nauwe raakvlakken heeft is dat van de volkshuisvesting. Tus sen het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en CRM be staan financiële regelingen daar waar het herstel van panden betreft in een be schermd stads- en dorpsgezicht. Helaas kan de nauwe samenwerking niet ten vol le worden benut, omdat het gebrek aan financiële middelen aan de zijde van CRM een gelijk opgaan niet altijd moge lijk maakt. Daar waar een krachtig samengaan mogelijk is gebleken, zoals bij Voorbeeld in Middelburg en het Deventer Bergkwartier is een vernieuwing bezig vorm te krijgen, die voldoet aan de hoog ste eisen van volkshuisvesting en die tevens leidt tot herstel en behoud van een waardevol historisch stadsbeeld. Het gebrek aan middelen vindt ook zijn weer slag op het terrein van de arbeidsvoor ziening in het bouwvak. Het verloop van het aantal in de restauratie van monu menten werkzame werknemers vertoont het volgende beeld: 1970—2250, 1971-1800, 1972-1450 en 1973—1000. Deze teruggang, die te wij ten is aan de afnemende werkgelegenheid als gevolg van het in verhouding tot de prijsstijgingen (ook uit voorgaande jaren) achterblijven van de beschikbare subsi diegelden, is in hoge mate verontrus tend." (curs. van ons) „Indien niet door verhoging van de be schikbare middelen het aantal arbeids plaatsen in deze sector van het bouwvak aanzienlijk wordt uitgebreid, dient er ernstig rekening mee te worden gehou den, dat de voor restauratiewerk nu een maal nodige gespecialiseerde vaklieden naar elders vertrekken, terwijl jongeren zich niet in deze richting willen bekwa men. Een dergelijke richting zal er toe leiden, dat lacunes ontstaan die niet meer kunnen worden opgevuld, met alle rampzalige gevolgen van dien voor de kwaliteit van het restauratiewerk. Het is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 13