Heemschut Levend geloof Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. v. d. Wielen. Redacteur: J. Westerwoudt. Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, NZ. Kolk 28, Postbus 10525, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende advertentiesB.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. Het is bepaald geen opzienbarende uit spraak als we constateren, dat onze maatschappij, de samenleving, sterk aan het evolueren is. Wetenschap en techniek hebben zo enorme vorde ringen gemaakt, dat ons leven zich aan totaal andere normen is gaan ge wennen. In dit proces, dat heel langzaam ook de „derde wereld" aanraakt, is aanpas sing op praktisch alle gebieden van de maatschappij noodzakelijk. De ene mens gaat die aanpassing wat gemak kelijker af dan een ander. Niemand kan er echter onder uit. Men wordt er min of meer toe gedwongen. Ook oude, be staande instellingen ontkomen er niet aan zich aan te passen, want stilstand zou stellig achteruitgang betekenen. In dit licht moeten we de verande ringen zien, die zich in de Bond Heem schut bezig zijn te voltrekken. De wijzi gingen, die de statuten van de bond op de jongste buitengewone ledenver gadering hebben ondergaan, zijn een voorbeeld van de noodzaak tot aan passing aan het moderne maatschap pij-beeld. Heemschut is uit particulier initiatief geboren en dat was een goede zaak. Het is verheugend, dat ook na meer dan zestig jaar er nog steeds talloze particulieren bereid worden gevonden zich volop aan deze goede zaak te geven. Maar wat eens gekenmerkt werd door een zeker amateurisme, kan in de tegenwoordige samenleving Foto voorpagina: Museum „De Waag" Deventer. een zakelijke instelling niet missen. Dat kan al daarom niet, omdat de Bond Heemschut is uitgegroeid tot een grote organisatie, die - wil het werk goed worden gedaan - efficiënt geleid dient te worden. Dit betekent echter geenszins, dat er' aan het particularis me of wil men het amateurisme nu geen enkele waarde meer zou worden gehecht. Integendeel. Het zou ook van een totaal verkeerd beleid getuigen. De heemschut-gedachte is een indivi duele aangelegenheid, althans in eer ste aanleg. Wanneer alleen - om het nu eens heel kras te stellen - de overheid zich met de zorg voor en het behoud van monumenten en land- schapsschoon zou bezig houden, zou de heemschutgedachte niet of in elk geval veel minder, bij ons volk leven. En het is juist zo'n gelukkige omstan digheid. dat er duizenden Nederlan ders zijn, die zich direct bij het wezen van heemschut betrokken gevoelen en daarvan door hun lidmaatschap van de Bond Heemschut blijk geven. De aanpassing van de structuur van de Bond Heemschut aan moderne inzich ten gaat er trouwens vooral ook van uit, dat nog veel meer landgenoten zich daadwerkelijk moeten gaan inte resseren voor het behoud van heem en erf, ontstaan in een cultuur van ver scheidene eeuwen. Met andere woor den, de nieuwe structuur van Heem schut moet het mogelijk maken de aanhang van de bond sterk te ver groten. Want: er valt nog zo oneindig veel te doen op het terrein, dat ons zo zeer ter harte gaat. Meer leden dus, duizenden meer. En dat is nu zo plezierig, de grond voor de opvoering van het ledental is oogstrijp. Niet alleen onder de oude ren, maar eveneens, ja vooral ook .onder de jongeren. Op de algemene ledenvergadering op 7 juli jl. in Am sterdam is ons dat nog eens - voor zover nodig - duidelijk geworden. Er is onder jonge mensen een verheugen de, toenemende belangstelling voor datgene, waarvoor Heemschut zich thans al meer dan zestig jaar met overgave inzet. Die interesse zien we bijvoorbeeld als het er om gaat oude stads- en dorpskernen voor sloop te behoeden. Er valt een merkwaardige hang naar het verleden te constateren en waarlijk niet alleen in de mode. Ware dat het geval, men zou nog van een voorbijgaand verschijnsel kunnen spreken. Maar zo is het niet. Het op groeiende geslacht begint in toe nemende mate de waarde van het historisch monumentale te erkennen. En hiervan moet Heemschut gebruik maken. Een deel van de statutenher ziening ligt daaraan dan ook ten grond slag. Het jeugdlidmaatschap wordt vergemakkelijkt en uitgebreid, en dat is ook voor de toekomst van de Bond Heemschut van de allergrootste be tekenis. Immers jong gewend, oud ge daan. Uit hen, die thans jeugdlid zijn of aanstonds zullen worden, moet het kader voortkomen om nu en in de toe komst leiding te geven aan Heem schut. De tegenwoordige bestuurders hechten er aan' zekerheid te hebben, dat hun werk in te toekomst zal worden voortgezet. En hoe jonger men het toe komstige kader met de belangen van Heemschut vertrouwd maakt, hoe beter. Dat wil intussen geenszins zeg gen, dat er voor de ouderen geen plaats meer zal zijn. Inspraak en medewerking van de jeugd: akkoord. Heel graag zelfs. Noodzakelijk ook. Maar de ervaring van de ouderen kan daarbij niet worden gemist. Trouwens, de jongeren van nu, eenmaal in Heem schut geïnteresseerd, zullen op oudere

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 9