burg bij Oudorp, de stichting van de Alkmaarse vrijmetselaarsloge, de op gave van de restauratie van monu menten, enz. Zeer lezenswaard. Uit gave Ter Burg, Alkmaar. Utrechtse kastelen Heimerick Tromp heeft het derde deel van zijn serie over Utrechtse kastelen voltooid. Met dit boekje sluit hij zijn historische beschrijving over de huizen tussen Utrechtse Heuvelrug en Rijn af. Tot de kastelen, die ditmaal aan de beurt zijn, behoren er enkele van grote vermaardheid, zoals Amerongen en Huize Doorn. In de boeiende geschie denis van Amerongen treffen we na men aan van tal van bekende adellijke families, die vaak in de vaderlandse historie een belangrijke rol hebben gespeeld. Voor het kasteel Amerongen geldt, als in vele andere gevallen, dat hetgeen thans te bewonderen is, niet het origineel is. Brand heeft veel ver woest, niet alleen het oorspronkelijke kasteel Amerongen (1286), maar ook Broekhuizen (14e eeuw), maar even eens Huize Doorn. Ze werden gelukkig meestal herbouwd, soms fraaier nog dan aanvankelijk. Huize Doorn wordt het eerst in 1322 vermeld; het brandde af, het werd herbouwd en later afge broken en uiteindelijk vervangen door het monumentale herenhuis in klassie ke stijl, zoals we het nu kennen. Het kreeg wereldvermaardheid toen keizer Wilhelm II er zich na zijn vlucht uit Duitsland vestigde. Tromp schrijft ver der over Moersbergen en Leeuwen burg en besluit zijn aardig geïllustreer de boekje met de korte beschrijving van een aantal verdwenen kastelen. (Uitgave Uitgeverij Kerckebosch, Zeist; f 7,90 (excl. verzendkosten). Het is ook bij de erkende boekhandel verkrijg baar. Jaarboek Twente De stichting, die dit jaarboek uitgeeft, maakte het dozijn vol. Ook in dit jaar boek weer vele lezenswaardige opstel len, waarbij onze belangstelling vooral getrokken werd door het artikel van G. M. Roding over .de bedreiging van de natuur in dit deel van ons land. Ons wordt voorts wel een somber beeld geschetst, maar er is - ook onder de burgerij - gelukkig sprake van be langstelling en dus kan de conclusie luiden: „er kan nog veel gered en zelfs hersteld wordenNiet zo opwekkende lectuur vormt ook de bijdrage van Everhard Jans en Zeno Kok over de verdwenen Waterstaatskerken in Twente. (Uitgave: Stichting Jaarboek voor Twente, Berfloweg 210, Hengelo (O.) Bomenboek Van dit boek verscheen een tweede druk. Wel eèn bewijs, dat de schrijver Th. H. Klinkspoor met dit zeer rijk geïl lustreerde boek in een behoefte voor ziet. Op de wandeling, op de fiets en zelfs in de auto, een prettig leesbare gids. Echt voor natuurliefhebbers. (Uit gave Kosmos; prijs f 17,50). De afsluitdijk Over de drooglegging van de Zuider zee en de aanleg van de afsluitdijk is veel geschreven. Dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons hebben nu aan de reeks publikaties er nog een toegevoegd. Beide auteurs, die samen verscheidene boeken op hun naam hebben staan, leek het nuttig en nodig de geschiede nis van de Afsluitdijk nog eens te beschrijven. Zij hebben van dit wa terstaatswerk, dat van het begin af aan de aandacht van de gehele wereld heeft gehad, een beeld geschetst, dat waard is er kennis van te nemen. Ook aan de oorlogsperiode wordt aandacht besteed. Vele en vooral goede foto's sieren dit boekje, dat we gaarne ter lezing aanbevelen. (Uitgave Knoop en Niemeijer, Haren (Gr.); prijs f 12,50). klaring van termen en begrippen, litera- 121 tuuropgave der bij de Staatsuitgeverij uitgekomen brochures, e.d. en een re gister. Wel een werkj.e om bij de hand te hebben en regelmatig te raadplegen. Uitgave Staatsuitgeverij, Den Haag, f 12,50. Grepen uit de Gelderse historie door prof. dr. E. Jappe Alberts. Een voortref felijk gepresenteerde verzameling le zingen over Gelre's oude geschiede nis, over het vroegste Christendom, de moderne devotie, herbergen en Karei van Gelre en Marten van Rossem. Een grammofoonplaat met tekst van Gel derse historieliederen door drs. P. J. Meij is aan dit werkje toegevoegd. De prijs bedraagt f8, Uitgever is de Walburg Pers te Zutphen. Hoornse Herinneringen door W. A. Braasem en H. O. J. de Ruyter de Wildt. Het draagt de ondertitel: „Van dingen die voorbij zijn in een oud Zuider zeestadje" en daarmee weet u wat u te wachten staat: een schat van oude foto's en boeiende beschrijvingen van wat was en waarvan veel verdwenen is, waard om in de herinnering te blij ven of aan herinnerd te worden. Een gevoel van weemoed welt op, maar ook een aansporing om verdere af braak te helpen voorkomen. Dat beo gen de schrijvers dan ook in deze herinneringen, die door de drukkerij Edecea te Hoorn werden uitgegeven en verkrijgbaar zijn in een fraaie uitga ve, die f 24,60 kost. Staatsreservaten, Staatsbosbeheer. Naast het handboek van natuurreser vaten en wandelterreinen in Nederland uitgegeven door de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Neder land, is nu afzonderlijk uitgegeven deze handzame opgave van staatsnatuur- reservaten met kaartjes en foto's. Het bevat een provinciale indeling met omschrijving en ligging der 344 reser vaten omvattende 20.235 ha„ een ver- HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 37