Boekennieuws 120 Het Nederlandse landschap Het milieubeheer is niet meer enkel één van de vele zaken die ons, dat zijn wij allemaal, en dan ook allemaal, bezighoudt. Er is een urgentie tot mi lieubeheer: vergrote bevolkingsgroe pen, dus nog meer mensen, die in een. al sterk verontreinigd, enerverend en- esthetisch vaak onaantrekkelijk stede lijk milieu zijn komen te wonen. Meer autobezit, gebonden aan meer vrije tijd, waardoor meer van dat autobezit gebruik gemaakt wordt. Bovendien dreigt de uit onze technische bescha ving voortvloeiende vergiftiging van ons natuurlijk milieu door afvalstoffen, bestrijdingsmiddelen, e.d. langzamer hand tot catastrofale gevolgen te lei den. Welke stoffen richten schade aan bij luchtverontreiniging 1. Zwaveldioxyde (SO2), dat vooral vrijkomt bij verbranding van steen kool en aardolie en veel schade toe brengt aan de plantengroei, maar ook de gezondheid van mens en dier be dreigt. 2. Fluorwaterstof (HF) in de lucht ge bracht door de staal-, aluminium-, su perfosfaat-, emaille-, glas- en kerami sche industrie. Van vee dat met fluor besmet gras eet, blijken het beender- gestel en het gebit te worden aange tast. 3. Zinkoxyde waar uiteindelijk iedere plantengroei voor wijkt. 4. Loodverbindingen, die in uitlaat gassen voorkomen, schadelijk voor plant en dier. 5. Stikstofoxyde, dat eveneens in uit laatgassen voorkomt. 6. Ethyleen, dat ook al een bestand deel van de uitlaatgassen is. 7. Peroxy-acetylnitraat (PAN), dat on der invloed van het zonlicht uit de in uitlaatgassen voorkomende stikstof- oxyden en koolwaterstoffen ontstaat en dat bij sommige planten verbran dingsverschijnselen veroorzaakt. 8. Ozon (O3) dat bij deze reactie vrij komt en vrijwel alle organismen kan schaden. Maar behalve de verontreiniging van de lucht neemt ook die van het water de laatste tijd ernstige vormen aan. Dit zijn enkele facetten, die dr. H. A. Visscher aanroert in zijn boek „Het Nederlandse Landschap", waaraan hij toevoegt: een typologie ten behoeve van het milieubeheer. Na een inleiding, waarin hij het doel van het milieubeheer toelicht en be langwekkende vraagstukken aanvoert, zoals die van de ruilverkaveling, na tuurbeschermingseducatie, de nood zaak tot inventarisatie, neemt hij de natuurlijke en de cultuurlijke gesteld heid van ons land onder handen. Bij de laatste komt de differentiatie in de ontwikkeling van het cultuurlandschap aan de orde in de diverse belangrijke gebieden die ons land kent. Kortom de problematiek van de Nederlandse natuurbescherming wordt.aan de orde gesteld, de natuurlijke gesteldheid van het Nederlandse landschap en de invloed van de mens daarop. In de typologie van het Nederlandse land schap geeft de schrijver aanduidingen van de elementen dié bescherming verdienen. Een boek dus, waarvan de inhoud ons allen raakt en daarom onze volle aandacht verdient. Het werd uitgegeven bij Het Spectrum N.V. Utrecht/Antwerpen als Aula Pa perback en kost ƒ12,50. Ameland, door Hans Bakker. Een bijzonder aantrekkelijk geschre ven, informatief boekje. Gezien de sterke ontwikkeling van hét toerisme op Ameland met zijn 3000 inwoners en capaciteit van 15.430 slaapplaat sen, en gezien .de invloed, die dit op het zeer eigen gedragspatroon en het uiterlijk van Ameland heeft uit geoefend, durft men dit boekje haast niet aan te bevelen. Dat zou toch onjuist zijn. Het is een voortreffelijke, goed geïnformeerde gids, plezierig uitgegeven door Knoop en Niemeyer te Haren. Triangelreeks, ƒ10,50. De Vecht, door Piet Terlouw. De Vecht is beter waard dan dit compilatiewerkje, waarin verouderde gegevens dit door de uitgever zo fleurig verzorgde boekje ontsieren. Zelfs als de schrijver zich tot kin deren zou richten, zoals de toon en inhoud de schijn daarvan geven, dan had men toch nog mogen verwach ten, dat de schrijver zich degelijker op de hoogte zou stellen van de fei ten nu. Een gemiste kans helaas. Uitgave als voren. De Prakkehof, Meppen-Zweeloo (Dr.) door prof. dr. H. J. Prakke. Het verhaal van de drie eeuwen oude en gerestaureerde boerderij, die de schrijver tot woonstee dient, is op familiale wijze weergegeven. Vele toegewijde heemschutters komt men in dit restauratieproces tegen, die mede bijdroegen tot de Saksische boerderjj, zoals die er nu bijstaat. Dat zijn o.m. burgemeester Greebe, G. C. Helbers, A. Bogtman, de fa. Tichelaar, vele kunstenaars uit de om geving en uiteraard mevrouw en prof. Prakke zelf. Een waardevol boekje, dat stimuleert om Meppen en de gehele streek van de gemeente Zweeloo te gaan be zoeken. Uitgave Kon. Van Gorcum Comp. N.V. Prijs ƒ4,50. Termen en begrippen in de bouw kunst door Koch/Kotting. W. Koch's Kleine Stilkunde der Bau- kunst werd door G. Kotting voor Ne derland bewerkt. Het boekje wil een ieder, die zich met historische bouw kunst bezig houdt, vertrouwd maken met de meest gebruikte termen en begrippen. Dat gebeurt door een alfa betische opsomming en beschrijving der vaktermen, geïllustreerd door dui delijke, prettige afbeeldingen, vooral tekeningen. Een waardevol werkje, dat door de N.V. Uitgeversmaatschap pij Kosmos voor 14,50 in de handel is gébracht. Alkmaars Jaarboekje 1971. In 7de jaargang verscheen dit jaar boekje dat alle Alkmaarders alleen al zal aanspreken om zijn Facta Alkma- riensia 1971, om van de oud-Alkmaar- ders maar niet te spreken.. Het is niet minder aantrekkelijk om de bron van gegevens uit Alkmaars rijke verleden in de Romeinse tijd, Renaud's op gravingsbeschouwing over de Nieuw-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 36