Elf staatsnatuurmonumenten Rijswijk Z.H. - Boerderij. B. en W. willen de 17e eeuwse boerderij aan de Sir Winston Churchill-laan op de monumentenlijst plaatsen. Na restau ratie krijgt de boerderij of als kunste naarscentrum of als dienstencentrum een bestemming. Den Haag - Sweelinckplein. De met afbraak bedreigde panden aan het Sweelinckplein - er zou een kantoor gebouw voor in de plaats komen - moeten, zoals bekend, worden ge handhaafd. Er is nu een plan in de maak om de gevels te bewaren en daarachter kantoorruimte te schep pen voor een verzekeringsmaatschap pij- Den Bosch - St. Jan. In overleg met het bisdom heeft het kerkbestuur van de parochie binnenstad 's-Hertogen- bosch een commissie ingesteld voor de inwendige restauratie van de beroemde kathedrale basiliek van St. Jan. Eerder was een commissie ingesteld voor de uitwendige restau ratie. Montfoort - Kasteel. Tussen het Rijk en de gemeente Montfoort zijn vrij wel afgeronde onderhandelingen ge voerd over de aankoop door de ge meente van het kasteel, dat tot 1968 gediend heeft tot tuchtschool voor meisjes. Het kasteel, omstreeks 1160 gesticht, bestaat nog maar uit het poortgebouw, een achtkantige toren en wat muren, omgeven-door een gracht. In 1672 werd de rest van het kasteel verwoest. Het geheel bevindt zich in slechte staat; restauratie zal wellicht een miljoen vergen. Oldehove - Terpdorpen. Het gemeen tebestuur van Oldehove koestert plan nen de twee kleine terpdorpen Nie- hove en Saaksum te restaureren. Beide dorpen hebben als middelpunt een kerk op een terp, met daar om heen een concentrische bebouwing. Het zijn maar kleine dorpjes, resp. met 200 en 150 inwoners. Er schijnt vooral uit studentenkringen (Gronin gen) belangstelling voor de meren deels wat bouwvallige huisjes te be staan. Zij ondervinden echter nogal concurrentie van kapitaalkrachtiger forensen. Men ziet die trouwens meer en meer over het Groningse platte land uitzwermen. Oisterwijk - Balbian Versterhuis. Dit uit de 17e eeuw daterende huis wordt thans gerestaureerd. Het is genoemd naar een kantonrechter die omstreeks de jongste eeuwwisseling leefde. Er is een plan om in het pand, na de restauratie, een museum van de heemkundige kring ,,De Kleine Meije- rij" onder te 'brengen. Mogelijk komt er ook een expositieruimte. Utrecht - Maria van Pallaesfundatie. Het Utrechts Monumentenfonds heeft met de stichting Huisvesting bejaar den in beginsel overeenstemming be reikt over de aankoop van de Maria van Pallaesfundatie aan de Agnieten- straat. De huisjes van deze fundatie - twaalf in getal - zijn in 1651 ge bouwd. De huisjes zullen intussen wel gerestaureerd moeten worden. Loco-burgemeester mr. W. van Elk, die dit in een vergadering van de gemeenteraad heeft meegedeeld, kon nog niet toezeggen, dat op deze lijst ook de St. Lambertuskerk zal komen te staan. Deze kerk is enige tijd ge leden - zeer tegen de zin van de parochianen - door het bisdom geslo ten. Dordrecht - Statenzaal. De restaura tie van het Statenzaalcomplex is vol tooid. De gelijknamige stichting heeft hiermee haar werkzaamheden beëin digd. Bij de overdracht heeft de voor zitter van de stichting, de heer H. L. Muller aan de burgemeester een cheque van 150.000 overhandigd, een bedrag bijeengebracht door het bedrijfsleven in en buiten Dordrecht en de burgerij. Het is bestemd om het onsubsidiabele gedeelte te beta len van de kosten, die moesten wor den gemaakt voor de restauratie van beide zijvleugels en voor de (oude) bestrating. De Statenzaal krijgt een culturele bestemming, evenals trou wens beide zijvleugels. Hoogkarspel - Historische boerderij. De gemeenteraad van Hoogkarspel heeft besloten de naar schatting 300 jaar oude boerderij Bantam ten be hoeve van een verkeersverbetering te slopen. Enkhuizen - De Vier Kronen. Dit oude pand is onlangs door een inwo ner van Enkhuizen aangekocht; het zal, naar een ontwerp van architect Fledderus, worden gerestaureerd. 119 Op grond van de Natuurbeschermings wet heeft de staatssecretaris van CRM voor de eerste maal elf natuur gebieden als staatsnatuurmonumen ten aangewezen. Het zijn: Elzenbroek in de gemeente Roden (Dr.). Er komen verscheidene milieu typen in voor en daardoor een relatief groot aantal planten- en vogelsoorten; Meerstalblok in de gemeente Emmen. Dit gebied is een van de laatste restan ten onvergraven hoogveen in ons land. Men vindt er enkele zeldzame tot zeer zeldzame plantensoorten; de Kil van Hurwenen in de gemeenten Rossum en Zaltbommel. Deze geul met bedding is uit plantkundig en vogel- kundig oogpunt alsmede wat betreft het leven in het water van uitzonder lijke waarde. Er komen in deze kil meer dan 150 vogelsoorten voor. Boven dien is hèt natuurmonument land schappelijk van grote betekenis; Niemandshoek in de gemeente Schel- luinen (Z.H.). Hierin komen veel plan ten-, insekten- en vogelsoorten voor; de oeverlanden van het Braassemer- meer in de gemeenten Rijnsaterwoude en Woubrugge; o m. van betekenis door de aanwezigheid van verschei dene watervogels; de oeverlanden Giessen in de ge meente Hoornaar (Z.H.) een van de weinige groeiplaatsen van het zomer klokje, een narcisachtig plantje; Oude Dee en Breede Gooi in de ge meente Dirksland. Dit gebied is van belang om de vele vogelsoorten, om het leven in het water en om zijn plantengroei; Eendennest, gemeente Sprangen (N.Br.), vogelkundig van belang; de Kavelen in de gemeente Best vor men een klein stuk van de oorspronke lijke loofhoutbossen in het oostelijk deel van Noord-Brabant. Er staan zeldzame kruidensoorten en er komen veel kleine zangvogels voor; en tenslotte: het kooibosje in Terhey- den en de Zelderse Driessen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 35