11E van architect D. Fledderus, zijn de woningen van modern comfort voor zien. Langedijk; veilinggebouw. Op voor stel van B. en W. heeft de gemeente raad besloten aan de minister van CRM een verzoek te doen het vei linggebouw op de lijst van bescherm de monumenten te plaatsen. Lemmer; toren N.H. kerk. De storm schade aan deze toren wordt her steld. Dat betekent vernieuwing van het houtwerk van de koepel en een nieuwe loodbedekking. De toren moet eigenlijk een algehele restaura tie ondergaan, maar daarvoor is nog geen geld beschikbaar. Maarssen; wipwatermolen. De stich ting de Utrechtse Molens is in het bezit gekomen van de wipwatermolen „Buitenweg" (1830). De molen maakt het dozijn molens in het bezit van de stichting vol en daarmee het behoud. Oostum; kerk. Na anderhalf jaar restauratie is het Oostumer kerkje (ten n.w. van Groningen) thans ge heel hersteld. Behalve voor gods dienstoefeningen wil men het fraaie gebouwtje ook voor culturele doel einden gaan bestemmen. Het restau ratiewerk is uitgevoerd onder leiding van architect ir. P. B. Offringa te Groningen. Overschie; stadsbescherming. B. en W. van Rotterdam hebben de dienst van Stadsontwikkeling opdracht ge geven een plan te maken voor stads bescherming van Oud-Overschie. Renesse; slot Moermond. Dit uit het begin van de dertiende eeuw date rende slot - eens werd het door Jan van Renesse bewoond - is na de tweede wereldoorlog al gerestau reerd. Het heeft tien jaar huisvesting aan een jongensinternaat geboden. Nu is het een opleidingscentrum voor havenarbeiders geworden. Het slot staat ook open voor het houden van conferenties e.d. Rijswijk Z.H.; oude stadskern. Naar het zich laat aanzien zal de oude stadskern rond de uit de 16e eeuw daterende dorpskerk behouden blij ven. Er is bij CRM een verzoek inge diend een aantal panden op de mo numentenlijst te plaatsen. Sliedrecht; wegverbreding. In Slie- drecht is een actiegroep gevormd om te bewerken, dat het karakter van het oude dorp gehandhaafd wordt. Wegverbreding, die in het voorne men van het gemeentebestuur ligt, zou dit doel doorkruisen. Stift Weerselo; beschermd. De mi nister van CRM heeft het Stift Weer selo aangewezen als beschermd dorpsgezicht. Het stift werd in de 12e eeuw gesticht als Benedictijner abdij. In de 14e eeuw kwam er een stiftkerk bij. Utrecht; Paul Krugerhuis. Met de panden Maliebaan 14 en 22 is per ceel Maliebaan 89 thans definitief op de Monumentenlijst geplaatst. Dit laatste pand, in 1826 als voorname buitenplaats gebouwd als Oranjelust, is meer bekend als Paul Krugerhuis, naar Paul Kruger, die er enige tijd heeft gewoond. Er naast wordt (he laas) een modern kantoorpand opge trokken. Vaassen; Cannenburch. Uit de bur gerij van Vaassen is een comité gevormd, dat actie voert tot behoud van het uit de 14e eeuw daterende kasteel Cannenburch. Met de restau ratie zijn verscheidene miljoenen ge moeid. Er was al een post voor restauratie op de rijksbegroting ge plaatst, maar die is geschrapt. Veluwe; woestijn? De directeur van de stichting Het Gelderse Landschap, ir. P. N. Ruige, heeft onlangs zijn grote bezorgdheid geuit over de massarecreatie op de Veluwe, waar natuurterreinen in woestijnen dreigen te veranderen. De Gelderse Milieu raad heeft de wens uitgesproken grote delen van de Veluwe te laten sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Venray; markt. Het is de bedoeling de (grote) markt in Venray in haar oorspronkelijke staat terug te bren gen. Het huidige parkeer- en markt terrein zal weer in een historisch aandoend marktplein met de oude waterpomp, met bomen en oud pla veisel worden hersteld. Alleen het daarvoor benodigde geld ontbreekt nog. Het gemeentebestuur is in be ginsel bereid er zijn medewerking aan te verlenen. Voorst; dorpskerk. Er wordt een be gin gemaakt met de restauratie van deze uit ongeveer 1200 daterende kerk. De toren is Romaans de kerk Gotisch. De toren werd tijdens de storm van 2 april jl. ernstig bescha digd. De kosten van herstel - drin gend nodig, want anders stort de toren in - zullen wel van Monumen tenzorg komen. Rijk, provincie en gemeente zorgen gezamenlijk voor de restauratie van de kerk. Maar aan het totaal daarvoor benodigde be drag ontbreekt nog een deel en dat zal de burgerij moeten opbrengen. Met een inzameling is begonnen. Wageningen - De Wereld. Het „ho tel" De Wereld, waar in 1945 de capi tulatie-overeenkomst met Duitsland werd ondertekend, zal voor sloop worden behoed. Het gebouw, dat in dertijd op de voorlopige monumenten lijst was geplaatst, maar daarvan werd afgevoerd, heeft natuurlijk toch historische waarde. Op behoud moest dus wel sterk prijs worden gesteld. IJhorst; kerk. Deze kerk wordt thans gerestaureerd. Aanvankelijk leek de toestand van het gebouw niet zo ernstig door de tand des tijds aan getast, maar nu blijkt, dat ook het gewelf en een deel van de balken vernieuwing behoeven. Zutphen; kritiek op modernisering. In het jaarverslag van de Stichting Wijn-huisfonds wordt ernstige kritiek geleverd op de inwendige moderni sering van het 17e eeuwse pand Lange Hofstraat 3, waarin de Dienst Openbare werken is gevestigd. Het interieur is zo geschonden, dat het gebouw „gedegradeerd (is) tot een loze huls, een straatfagade. Hetzelf de jaarverslag klaagt zijn nood over het stilzetten van een aantal restau raties. Spaarbekken in IJsselmeer? De Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft het plan van het provinciaal waterleidingbedrijf Noord-Holland om in het IJsselmeer een spaarbekken voor drinkwater te bouwen afgewe zen. In een motie van de gemeenteraad van Enkhuizen had dit college zich ook al tegen het plan van het provin ciaal waterleidingbedrijf uitgesproken. Monumentenzorg stelt in een brief aan het gemeentebestuur, dat realisering van het plan het unieke silhouet van Enkhuizen van de waterzijde uit, ver loren zou doen gaan. Dit stadsgezicht mag niet aan een spaarbekken wor den opgeofferd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 34