Restauratienieuws zochten wij dringend geen parkeer terreinen meer in de duinrand aan te leggen en te overwegen of de be staande vervangen kunnen worden door minder ongunstig gelegen plaat sen. Laren N.H.: Groeneweegje De Bond Heemschut maakte bezwaar tegen het bestemmingsplan „Groene weegje", daar op grond hiervan een deel van de Larense Eng - de enige nog gave eng in het Gooi - bebouwd zou mogen worden. Wij wezen erop, dat de Kroon in 1966 aan een vorig bestemmingsplan - dat ook bebouwing van deze Eng beoogde - dan ook haar goedkeuring onthield. Aardenburg; behoud bomen. Een aantal inwoners van Zeeuws-Vlaan- deren heeft zich tot het gemeente bestuur van Aardenburg gewend om te pleiten voor het behoud van de fraaie bomen langs de St. Pieters- dijk. Het zou de bedoeling zijn de bomen te rooien ten behoeve van het wegverkeer. Amsterdam: Minervapaviljoen. Dit karakteristieke bouwwerk van Dick Greiner, dat al vele jaren ongebruikt stond'en de laatste jaren herhaalde lijk van brandstichting te lijden heeft gehad, is thans zodanig door brand verwoest, dat het als verloren moet worden beschouwd. Er waren overi gens al plannen het Minervapaviljoen af te breken om in de plaats daarvan een hotel te stichten. Den Bosch; St. Pieterskerk. In de Brabantse hoofdstad heeft zich on langs een merkwaardige gebeurtenis voorgedaan. De heer H. Straatman, voorzitter van de werkgroep Behoud Smits-orgel St. Pieterskerk, vond het al sinds 1 januari 1972 gesloten kerk gebouw open en trof er het Smits orgel in deplorabele toestand aan. Hierover verontwaardigd, nam hij en kele orgelpijpen mee en begaf zich vervolgens met de „stukken van overtuiging" naar de politie om zich te laten verbaliseren. Er zijn al ge ruime tijd besprekingen gaande om het Smitsorgel te behouden, resp. over te brengen naar een andere Brabantse kerk, maar tot nu toe is het daarvan nog niet gekomen. Ove rigens is er evenmin beslist over het uiteindelijke lot van deze zgn. Water staatskerk. Een zakenman heeft een optie tot koop van de kerk en van het diocesaan bouwbureau de ver plichting het gebouw te slopen, maar nog steeds geen principe-toezegging gekregen. De kerk staat niet, het orgel wèl op de monumentenlijst. Blokzijl; beschermd. Blokzijl is aan gewezen als beschermd stadsgezicht. Blokzijl heeft behalve een aantal monumenten nogrestanten van de in 1591 ontworpen vestingwerken. Brielle; poortwachterswoning. De poortwachterswoning naast de Kaai- poort zal worden gerestaureerd; kos ten ƒ145.000. Deze restauratie maakt deel uit van een veel meer omvat tend plan, nl. de restauratie van de stadswallen. Daarvoor zal vier mil joen gulden nodig zijn. Colijnsplaat; oude raadhuis. Het ge meentebestuur van Kortgene zou gaarne zien, dat het oude raadhuis van Colijnsplaat gerestaureerd wordt. Het op de monumentenlijst voorko mende gebouw is particulier eigen dom. Het verkeert in ernstig verval. Deventer; Bolwerksmolen. Deze mo len, de enige overgebleven houtzaag molen in Overijssel, zal mogelijk nog dit jaar worden gerestaureerd. Het Rijk heeft subsidie toegezegd, de uitgeverijmij. Kluwer stelde ƒ10.000 beschikbaar, maar in totaal zal er ca. 250.000 nodig zijn. Men hoopt nu ook op een subsidie van.de pro vincie, maar daarnaast zal de ge meente èn de burgerij in de beurs moeten tasten. Dordrecht; vismarkt. Het gebouwtje op de Vismarkt staat weliswaar op de monumentenlijst, maar het is hard aan restauratie toe, wil het niet hele maal ten ondergaan. Hier ligt een taak voor de gemeente. Franeker; Botniahuis. Architect J. G. Brugman te Leeuwarden heeft van de diaconie van de Ned. Herv. Ge meente opdracht gekregen een res tauratieplan te maken voor het uit de 16e eeuw daterende Botniahuis. De diaconie is (terecht) van oordeel, dat dit monumentale gebouw (eens weeshuis), dat zo prachtig aansluit bij Cammingahuis en Martinikerk, en dat het derde laat-middeleeuwse adelshuis ter plaatse is, niet aan ver val mag worden prijsgegeven. Ver zoeken om subsidie van de overheid zijn al in zee. Groningen; monumentenwacht. De stichting Monumentenwacht Neder land, die, zoals in een vorig nummer gemeld, in Friesland begon, heeft nu ook een afdeling in Groningen. Groningen; Gotisch Huis. De Rijks dienst voor de monumentenzorg heeft het gemeentebestuur van Gro ningen geadviseerd het Gotisch Huis te verbouwen tot scheepvaartmu seum. Het Gotisch Huis is een ge schenk van de Kon. bedrijven Theo- dorus Niemeyer aan de gemeente. Grouw; restauratie van huisje. Onder deskundige leiding van architect P. L. de Vrieze is een oud huisje aan de Raadhuisstraat gerestaureerd en voor moderne bewoning geschikt ge maakt; een aanwinst voor Oud- Grouw. Hoorn; stadsherstel. De stichting Havenkwartier is van naam veran derd; heet nu Stichting Stadsherstel, die wil proberen te voorkomen dat er in het havenkwartier nog meer wordt gesloopt. Intussen is Oud-Hoorn be zig met restauratie van twee panden aan de Italiaanse Zeedijk. Deze ver eniging heeft behoefte aan meer geld om haar taak naar behoren te kun nen vervullen. Hoorn; Sint Pietershof. De restaura tie van het bejaardencomplex St. Pietershof is gereed gekomen; kos ten ruim 3,5 miljoen gulden. Het complex is indertijd (tweede helft 15e eeuw) als klooster gebouwd. Het is als pesthuis, onderkomen voor de schutters, en als dol- en tuchthuis in gebruik geweest. Het complex bevat vijftig woningen voor bejaar den; bij de restauratie onder leiding

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 33