Heemschut berichten 116 Hilversum: Raadhuis Het voornemen tot de bouw van nieuwe kantoorblokken in de naaste omgeving van het raadhuis te Hilver sum - een schepping van Dudok die internationale faam geniet - deed onze Commissie Cultuurleven 1815- 1940 naar de door Provinciale Staten georganiseerde hoorzitting een tele gram sturen waarin zij haar veront rusting hierover uitsprak. Tevens pleitte één onzer adviseurs op genoemde hoorzitting tegen dit voornemen. Demping gedeelte Eindhovens kanaal Daar het gedeelte van het kanaal tussen Geldrop en Mierlo zowel landschappelijk als creatief van groot belang is tussen de verstedelijkte gebieden van Eindhoven en Helmond, werd bij de Agglomeratie Eindhoven en het Gewest Helmond gepleit tegen de voorgenomen demping daarvan. Volgens de Bond Heemschut bestaat er geen behoefte meer aan een weg Eindhoven-Helmond op de plaats waar nu het Eindhovens kanaal ligt, omdat dit jaar nog de provinciale weg tussen beide plaatsen ten noor den van de spoorlijn gereed komt. Rossum: Hoogspanningslijnen Van de Gemeente Rossum vernamen wij dat zij vergunning voor de bouw van 150 KV hoogspanningslijnen ge weigerd heeft, daar zij bij de artikel 19-procedure die daarbij gevolgd zou moeten worden de mogelijkheden tot inspraak - zoals bij een normaal be stemmingsplan het geval is - te be perkt achtte. Wij stuurden indertijd een bezwaar hiertegen en zijn verheugd dat met het natuurgebied waar deze lijnen hadden moeten komen niet noncha lant wordt omgesprongen. Plannen jachthaven bij Muiderslot Aan de Gemeenteraad van Muiden schreef de Bond Heemschut, dat zij hoopt dat nooit toestemming ver leend zal worden voor de aanleg van een enorme jachthaven ten oosten van het Muiderslot. Dit door een ingenieursbureau ge maakte plan is in de eerste plaats in strijd met het geldende streekplan en getuigt voorts van gebrek aan eerbied voor het Muiderslot en het daarmee onverbrekelijk verbonden wijde landschap. Den Bosch: Koornwaardpolder Wij adviseerden het College van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant geen vergunning te geven voor nieuwe ontgronding van de Koorn waardpolder ten behoeve van vüil- storting. Deze polder zelf is land schappelijk bijzonder waardevol en grenst bovendien aan het bescherm de natuurgebied Empel, waarvan de waterstand beïnvloed wordt door een dergelijke ontgronding. Sloten (Fr.): Autoboxen De Gemeente Sloten hebben wij met klem afgeraden vergunning te geven voor de bouw van een houten schuur voor autoboxen. Dergelijke bouwsels passen aller minst in een beschermd stadsgezicht, waardoor het verlenen van deze ver gunning een ernstig precedent zou scheppen. Marktplein Enschede: Honderdjarige kastanje Door overleg met het Gemeentebe stuur van Enschede bereikten wij dat geen vergunning verleend werd voor het kappen van deze voor het plein zo belangrijke boom. Lisse: Reconstructie Loosterweg/ Spekkelaan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land verzochten wij dringend geen goedkeuring te hechten aan de „re constructieplannen" van de Gemeen te Lisse. Dit betekent namelijk asfalteren, ver breden en gedeeltelijk rechttrekken van deze karakteristieke klinkerweg die tussen boerderijen en bollenvel den doorslingert. Daar deze maar een beperkte verkeersfunctie heeft, is herstellen van de bestaande weg met haar klinkerbestrating een betere oplossing. St. Annaparochie (Fr.): Kattenburg De Bond Heemschut heeft in overleg met de Gemeente op zich genomen een plan voor de organisatie en financiering te maken voor rehabili tatie van huisjes die in de wijk Kat tenburg door de gemeente tot sloop bestemd waren. Groningen: Restauratiebeleid Wederom maakten wij, nu in con- creto, bezwaar tegen de wijze waar op de Gemeente Groningen restau reert. Als voorbeelden noemden wij o.a.: - Het historisch zo belangrijke Prin senhof, waarvan de oorspronke lijke, nog bruikbare, kapconstruc tie door een nieuwe werd vervan gen en de oorspronkelijke warande geheel werd dichtgebouwd met een entree juist midden voor de op gang naar de voormalige kapel; De muziekschool Sint Jansstraat waarvan de 16e eeuwse topgevel door onzorgvuldigheid verloren ging en waarin uitwaaierende schoorste nen (Delftse School) zijn aange bracht die geheel wezensvreemd aan dit gebouw zijn; - De panden Walburgstraat 3 en 5 die niet gerestaureerd genoemd kunnen worden, daar nieuwe mate rialen werden toegepast. Winschótereinde: Stoomgemaal Aan.het Waterschap Reiderzijlvest en Gedeputeerde Staten van Groningen zonden wij verzoeken maatregelen te treffen die het stoomgemaal - dat het enige, goed bewaarde specimen van een cultuur-historisch en technisch monument van dit type in deze pro vincie is - in stand kunnen houden. Schiermonnikoog: Appartementen hotel Aan de Raad van State zond de Bond Heemschut het verzoek te willen be vorderen dat de bouw van dit object - dat gebouwen van 11 en 9 meter hoogte omvat en aan de duinrand van het eiland zou moeten komen - niet plaats zal vinden. Westerschouwen: Parkeerterreinen De Gemeente Westerschouwen ver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 32