mooie gevels en een meer totaal stads beeld te bekijken? Vrijwel nergens! Op enkele van de hoge bruggen waar geen gevaar je bedreigt, maar waar stank, la waai en visueel bederf evenzeer func tioneren. Onder de verhoogde spoor brug en op het lelijke plein de Paarden markt in de binnenstad is volop par keergelegenheid maar velen prefe reren helaas de grachten en de prach tige Markt, met Nieuwe kerk en Stad huis aan weerskanten, een van de mooiste pleinen ter wereld, maar evenals het Binnenhof in Den Haag en andere pleinen in binnen- en buiten land hopeloos bedorven door het schandalige misbruik van zulke ju welen van schoonheid als parkeerter rein. In steeds meer plaatsen is men begon nen met straten en stadsgedeelten in de binnensteden autovrij tte maken. Amsterdam waar men via Nieuwendijk, Kalverstraat, Heiligeweg, Leidsestraat tot aan de Stadsschouwburg auto-vrij kan wandelen, een half uur lang, is er een markant voorbeeld van. Het doel is ook in Haarlem, Gouda, in Groningen en Hilversum om enkele andere voor beelden te noemen, niet in de eerste plaats in onze geest van „Heemschut" oude (en nieuwere) schoonheid onge stoord te laten bewonderen en het win kelende publiek meer rust te geven, wat daarbij dan aan „Heemschutmoois" te bewonderen valt is toegift en kwantita tief vaak van weinig of geen betekenis. Men zou in Amsterdam in elk geval ook een der hoofdgrachten, een prachtige zijgracht als de Leidsegracht of (en!!) de Reguliersgracht autovrij moeten ma ken om de barokke pracht van Amster dam in alle glorieuze luister vrij te ge ven. In Haarlem zou dat bijvoorbeeld de Bakenessergracht, in Utrecht de voor name sfeervolle Nieuwe Gracht kun nen zijn. In Gouda is kortgeleden de Kleiweg autovrij gemaakt. Waarvoor? Foto 1: Oude Delft: vol auto's met op de achter grond de fraaie gevel van het Hoogheem raadschap Delfland. Foto: Thuring. Den Haag Foto 2: Giethoorn:' De onbedorven sfeer van het oude bruggendorp. Foto; Ds. A. L. Broer, Hilversum Foto 3: Het oude Giethoorn in ongerepte najaars- rust. Foto: Ds. A. L. Broer, Hilversum 113 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 29