Rust in onze steden 112 Het is voor ons enthousiaste voorvech ters en beschermers van de schoon heid van stad en land niet alleen van het grootste belang gevels (en vooral ook hele gevelwanden), stads- en dorpsbeelden en alle andere elemen ten van het landschap en het karakter van dorp en stad te redden en tot vreugde en geestelijke verrijking van onszelf en ons nageslacht in stand te houden en te restaureren. Van zeer grote betekenis is ook de vraag: hoe kunnen wij en zij die na ons komen er zo rustig en ongestoord mogelijk van ge nieten. In menig opzicht laat dit veel te wensen over. Ik geef een paar voorbeelden. Hier bij ons in „het land van Gooi en Eem" met de rijke schoonheid van de stadsbeelden van Naarden en vooral van Amersfoort met de verrukkelijke uitgestrektheid van de Vuursche bos sen en de gezegende uitzichten nog van de heidevelden van het Gooireservaat. Hier in ons onvolprezen gewest met de unieke landgoederen van 's-Graveland, de fraaie IJsselmeeroevers, de nieuwe bouwkunst van Dudok en anderen in Hilversum en het plassen- en moeras gebied van Loosdrecht en omgeving, hebben te kampen met zeer veel dat het genot bederft. Hoge flatgebouwen en höogspanningsleidingen - speciaal rondom Weesp en het Naardermeer bederven bedroevend de zo uitermate belangrijke ruimtewerking. De militaire kampementen van wat vanouds „het kamp van Laren" heet en het Marine kamp cum annexis tussen Hilversum en Loosdrecht horen met hun gebou wen, hun afscheidingen, hun oefe ningsterreinen en hun geschutslawaai in een rijk, maar beperkt en naar ver houding dichtbewoond en drukbe zocht natuurgebied absoluut niet (meer) thuis. Het vliegveld voor sport en reclamevliegtuigen onder Hilver sum bederft een prachtig stuk natuur van heide en bos als de Hoorneberg, maar ook de wijde omgeving van stad en land met veel onrustig, schendend milieu-bedervend lawaai. Het vlieg veld zou naar de nieuwe polders over- geplaatst moeten worden. Ook het nabije Soesterberg en de vliegtuigen van en naar Schiphol betekenen een in alle opzichten verontrustend stuk Goois milieubederf. Ik werkte pastoraal in Delft, leerde na enkele impressies van vroeger de nog zo indrukwekkende mooie stad in alle seizoenen door en door kennen en schreef, blij met de opdracht, met enthousiasme mijn Heemschutboek „Delft vroeger en nu". Maar er valt helaas absoluut niet onge hinderd van de veelvuldige en rijk geva rieerde schoonheid van Delft te genie ten. De Oude Delft, een van de mooiste grachten stellig ter wereld, zondertrot- toirs en (gelukkig!) wel met vele hek ken, bordessen, opstappen getooid, wordt evenals de andere Delftse grach ten geteisterd door verkeer- en par- keerellende. Je wipt en springt en aar zelt en rent voor je leven te midden van de autodendering, het lawaai, destank en het gevaar in de Delftse binnenstad. Waar vind je rustig gelegenheid de vele 1 Ifï (Il.t il.ÜU

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 28