Kurhaus- Koekamp HEEMSCHUT 110 De Haagse gemeenteraad heeft deze zomer twee belangrijke beslissingen genomen. Het Scheveningse Kurhaus schijnt voorlopig behouden. De Koe kamp lijkt voor altijd bedorven. Ik hoop zo vurig, dat het droombeeld van mijn jeugd - de verheven koepel van het glorieuze Kurhaus - mag blij ven voortleven. Voor mij als kind, was die koepel eigenlijk iets heiligs - de koepel van de ondoorgrondelijke zee zelve", zo schreef ons, kort vóór de ge meenteraadsbeslissing viel, een lezer. Zijn wens, die zo duidelijk het ver langen van ontelbaar velen vertolkte, gaat heel misschien in vervulling. In elk geval wordt het Kurhaus voor lopig niet afgebroken. Maar de kans blijft bestaan, dat het voor de bad plaats zo typerende gebouw op den duur toch zal worden gesloopt. Alleen als er een redelijke exploitatiemoge lijkheid zal blijken te bestaan, was de bouwcombinatie H8G, die Scheve- ningen een nieuw aanzicht moest geven, bereid het Kurhaus geheel of gedeeltelijk te handhaven. Deze bereidheid bestond er - zoals men weet - aanvankelijk niet. Maar onder de druk van de publieke opinie, waartoe men waarlijk niet alleen Hagenaren moet rekenen (zelfs En gelse architecten pleitten voor behoud van het Kurhaus en ook uit de Ver. Staten kwamen adhesiebetuigingen voor de actie tot behoud) is de bouw combinatie gezwicht en kwam zij te elfder ure met de mededeling, dat zij het Kurhaus vooralsnog niet zou slopen. Dat leek een geweldige overwinning, maar in feite staat er eigenlijk niets vast. In de eerste plaats is het op het ogenblik, dat we deze regels aan het papier toevertrouwen, al bekend dat de desbetreffende bouwcombinatie de bezittingen van de EMS (eigena resse van o m. het Kurhaus en het Grandhotel) niet zal verwerven. De beslissing van de gemeenteraad is daarop vooruitgelopen. De vraag blijft welke bouwcombinatie het bezit van de EMS zal verkrijgen. Indien de onderhandelingen met een nieuwe gegadigde daarover mochten afspringen, dan staat het er waar schijnlijk bijzonder slecht voor met de toekomst van het Kurhaus. Niemand kan immers zeggen of de nieuwe andere gegadigde wèl de toezegging zal doen het markante gebouw voor lopig te handhaven. Het voorlopige karakter van de toe zegging is een uitermate teer punt. Men wil nagaan of het gebouw exploi teerbaar is. Voor talrijke deskundigen lijkt dit een uitgemaakte zaak; zeker als er een casino in zou worden gevestigd. Maar beheerders van onroerend goed zijn meestal harde jongens. Er is be toogd, dat het Kurhaus in,deplorabele toestand verkeert, dat het gebouw niet te herstellen is zonder zeer hoge kosten. Goed, dat is een argument, maar voor ons staat geenszins vast, dat die kosten hoger zouden zijn dan die van nieuwbouw. Het tegendeel lijkt ons eerder het geval. Met het slopen zou men een onvergeeflijke fout begaan. Men zou er voor eeuwig het karakter van Scheveningen door aantasten, het karakter, waarmee generaties vertrouwd zijn geraakt; een karakter, dat juist de jongeren in onze tijd - gelukkig - weer zo aanspreekt. Met het behoud van het Kurhaus zou men voorkomen, dat de Scheveningse kustlijn precies hetzelfde zou worden als die aan de Middellandse zeekusten van Spanje en Italië: een oneindige reeks van vrijwel gelijke, torenhoge bouwdozen. Het Kurhaus daarentegen verleent aan Scheveningen iets eigens, afwijkend van wat men in zui delijk Europa als alleenzaligmakend voor de toerist beschouwt. Zijn we dus niet bijzonder gelukkig met de voorlopige beslissing over het Kurhaus, bepaald diep teleurgesteld zijn we over dat andere besluit van de Haagse gemeenteraad, nl. dat om over de Koekamp een viaduct voor de semi-metro te bouwen. Over de nood zaak van de semi-metro kan men twisten, maar dat is dan wel zo lang zamerhand een onvruchtbare bezig heid. Immers het nieuwe Centraal station staat er al en alle nieuwe wegenplannen en openbare vervoer- structuren liggen min of meer vast. Deskundigen hebben echter be toogd, dat een viaduct over de Koe kamp niet nodig is. Een tunnel onder de Bezuidenhoutseweg door in de rich ting van de Prinsessegracht-Konings- kade zou zeer wel mogelijk zijn. Het gemeentebestuur heeft echter gekozen voor een viaduct. En daarmee wordt het stadsdeel, gevormd door Malieveld en Koekamp, onherstelbare schade toegebracht. Tegenover de prachtige gevelwand van de bebou wing langs de Princessegracht, een der fraaiste historische en architec tonisch waardevolle gevelwanden, die Den Haag rijk is, vormt een viaduct een dermate ernstige aantasting van on vergelijkbaar stadsschoon, dat de bouw van een metro-viaduct als on aanvaardbaar moet worden be schouwd. Het gemeentebestuur heeft echter niet willen luisteren. Het is een schrale troost, dat enkele leden van de gemeenteraad zich categorisch tegen het viaduct hebben verzet. Onvergan kelijk stadsschoon heeft bij hen ge prevaleerd. Maar in onze techno cratische tijd springt de overheid he laas vaak erg onzorgvuldig om met stadsschoon; in het geval van de Haagse Koekamp met een stadsdeel, dan zijn gelijke niet heeft in deze ver krampte wereld. v. d. W. AANVULLENDE MONUMENTENLIJST Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. H. W. van Doorn, zijn de definitieve aanvullende monumentenlijsten vastgesteld voor de gemeenten Amerongen, Andijk, Baarderadeel, Beemster, Bleiswijk, Broek in Waterland, Dalfsen, Den Helder, Dokkum, Dordrecht, Enkhui zen, 's-Gravenhage, Haarlem, Hasker- land, Hasselt, Helvoirt, Heusden, Hoorn, Houten, Jisp, Laren (NH), Leeuwarderadeel, Oirschot, Olden- zaal, Oud-Beijerland, Raamsdonk, „Sij- bekarspel, Sprang-Capelle, Twisk, Uit- huizermeeden, Vlagtwedde, Vught, Westzaan, Woudenberg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 26