Verbijsterend 108 Het Hilversumse raadhuis van W. M. Dudok (1932) zal - als het gemeente bestuur zijn zin krijgt - worden „weg gedrukt" door drie betonnen kantoor kolossen. Gelukkig heeft zich een actiegroep „Bescherming Raadhuis Hilversum" gevormd, die alles in het werk stelt de onvoorstelbare beslissing te voorkomen. De Bond Heemschut, die zich waarlijk niet alleen inzet voor de bescherming van „oude" monu menten, maar wel degelijk zijn zorgen ook uitstrekt tot waardevolle com- temporaire bouwwerken, heeft zich inmiddels aangesloten bij de uit de burgerij opgekomen protesten tegen het onzalige voornemen van B. en W. van Hilversum. De Gooise stad is, dank zij Dudok door zijn scholen en uiteraard zijn raadhuis voor architecten en studenten in de bouwkunde in de gehele wereld een „bedevaartplaats" geworden. Er zijn in ons land weinig openbare gebouwen uit de eerste helft van de 20e eeuwaan te wijzen, die èn door architectuur èn door' situering in het stadsbeeld zoveel roem hebben verworven. Dudok werd en wordt met zijn Hilversumse stad huis op één lijn gesteld met z'n roemruchte voorgangers De Bazel, Berlage en tijdgenoot Rietveld. Het is meer dan verbijsterend, dat het tegenwoordige gemeentebestuur Dudoks' schepping met één klap als 't ware de grond in wil boren. Het is nauwelijks te geloven, dat de tegen woordige gemeentebestuurders van Hilversum de euvele moed hebben ge had een ontwerp van Dudok - uit 1969 - voor de behoefte aan nieuwe kan toorruimte af te wijzen. In plaats, dat men zich gelukkig prees, dat de grote, bejaarde bouwmeester van wereld faam nog beschikbaar was en boven dien alleszins bekwaam om de be nodigde nieuwbouw te ontwerpen, heeft men hem afgewezen. Zijn ont werp was „te zwaar en te duur"! Dat zijn natuurlijk drogredenen. Publieke Werken van Hilversum blijken op B. en W. al een even grote technocratische - en verderfelijke - invloed uit te oefenen als de collega's in de Amster damse Wibautstraat op hun gemeënte- bestuurders. Komt het P.W.-ontwerp tot uitvoering dan zal dat het zoveelste bewijs zijn, dat sommige overheden al bijzonder luchthartig omspringen met onver vangbare cultuurmonumenten. De zaak wordt nog des te vreemder als men weet, dat er jarenlang voor de omgeving van Dudok's raadhuis een bouwverbod heeft .bestaan. Uitbrei dingsplannen van de AVRO aan het Melkpad werden om die reden inder tijd n.b. afgewezen- men zag er een aantasting in van de omgeving van het befaamde raadhuis. Drie betonko- lossen doen dat nu blijkbaar in de ogen van de-tegenwoordige bestuurders van Hilversum niet. Nogmaals, het is verbijsterend wat daar in Hilversum dreigt te gebeuren. v. d. W. Maquette Raadhuis - Hilversum. Foto: Stevens - Hilversum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 24