Een moeilijke bevalling in Amsterdam: het nieuwe" gedeelte van de monumentenlijst Het is een hele tobberij geweest, maar men mag verwachten, dat in de loop van de zomer het sein bij CRM op veilig zal gaan voor de Amsterdamse monu mentenlijst. De „oude" monumenten lijst heeft betrekkelijk weinig moeite gekost. Deze is al geruime tijd geleden door de minister vastgesteld: zij omvat niet minder dan 6800 nummers te be ginnen met „Achterburgwal O.Z., 6a 6b" - het pand De Leupart, zoals de 17e eeuwse gevelsteen de naam spelt. De indrukwekkende verzameling ban den met omschrijving van het monu ment, kadastrale tenaamstelling, even tuele hypotheeknemers, wordt beslo ten met een deel, dat de monumenten omvat in de op het ogenblik nogal be sproken dorpen van Amsterdam- Noord, die de provincie volgens de jongste plannen over de gemeentelijke herindeling aan Amsterdam wil ont trekken om ze onder te brengen in een gemeente „Waterland" met als hoofd plaats Monnickendam. Uiteraard vormde de inventarisatie van de voorlopige monumentenlijst uit de jaren twintig de grondslag van de lijst. Er zijn voor ongeveer 600 nummers op deze lijst voorkomend, bezwaren inge diend, maar slechts in een paar geval len heeft dit er toe geleid dat een pand van de lijst is afgevoerd. Heel anders is de situatie met de aan vullende lijst van monumenten, die vijf tig jaar of meer dan vijftig jaar oud zijn. Er is eerst een Rijkslijst samengesteld met 84 nummers. Deze lijst is samen gesteld door de. Rijksdienst voor de mo numentenzorg al is onderhands nog wel door het gemeentelijke bureau Mo numentenzorg geadviseerd. Op deze lijst komt een aantal zeer spec taculaire gebouwen voor. Daaronder is het theater Carré aan de Amstel, het Concertgebouw, het Centraal-Station, het Amstel Hotel, het American Hotel, gebouwen van Artis, waaronder ook het aquariumgebouw met de zuilen aan de kant van de Plantage Middenlaan, de deerlijk vervallen Hollandse Manege in de Vondelstraat, het verkooplokaal Frascati met het heel bijzondere inte rieur waarin elke maandag de huizen veilingen worden gehouden (in de Nes). Maar ook nieuwere gebouwen als het vroegere gebouw van de Alg. Diamantbewerkersbond in de Henri Polaklaan, Tuschinski, het Scheep vaarthuis aan de Prins Hendrikkade. Bij de kleinere monumenten die op deze lijst van 84 - na bezwaren van de zijde van de gemeente tot 82 beperkt - behoort het politiebureau op de hoek van de Halvemaansteeg en de Regu- liersbreestraat. Dat is een soort ruil ge weest, want op de Rijkslijst stond eerst het politiebureau aan de Stadhouders kade. In de raad betoogde wethouder Lammers dat hij geen van beide gebou wen „mooi" vond. Hij had het gebouw op de hoek van de Halvemaansteeg eens bekeken en verklaarde, dat men er „met een loep" een paar neo-Rom- aanse stijlkenmerken in kon ontdek ken. Een gemeentelijke commissie heeft echter ook nog eens in de stad rondge keken en er heel wat meer ontdekt dan de heren van de Rijksdienst. Die ge meentelijke commissie stond onder lei ding van de directeur van de Rietveld academie, het oud-raadslid D. Dooijes, voorzitter van de vereniging „Vrienden van Diogenes". De heer Dooijes heeft als letterontwerper bij de Amster- Hollandse manege (1882), A. L van Gendt. Interieur foyer, vanaf de bar naar de ingang. Foto: Gem. Bur. Monumentenzorg, Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 22