CR AVE NA «K m» Ere 100 J. A. de Zwaan, gedelegeerde van Heemschut, tevens algemeen gedele geerde van Europa Nostra. De ge meente Amsterdam was vertegen woordigd door wethouder E. A. G. Brautigam. De discussies tijdens het congres in Zürich waren gebaseerd op vijf rap porten, die o.a. handelden over wet geving en bestuurlijke uitvoering (door dhr. Constant Pirlot, België), over be houd, restauratie en stedelijke ver nieuwing (door de heer Michel Parent, Frankrijk en de heer André Beerli, Zwitserland), en over acties om de publieke belangstelling te wekken, (resp. door de heren Bernard Anglade, Frankrijk en Michael McAvoy, Enge land). Behalve een resolutie van algemene "5S3I Ie relais swi (je pojtiers TcL.41 41 41 aard. waarin zoals hiervoor vermeld, een beroep op de regeringen en de ge meentelijke autoriteiten werd gedaan, heeft de conferentie nog enige reso luties aangenomen. In een dezer reso luties worden algemene richtlijnen voor de overheden gegeven met be trekking tot de monumentenzorg, zo als samenhang van de te behouden gebieden, de historische, archeolo gische, kunstzinnige, karakteristieke of pitoreske waarde, enz. Dezelfde reso lutie dringt er bij alle Europese landen op aan vóór 1975 een inventarisatie te maken van objecten, die behouden dienen te blijven. Voorts wordt er bij de nationale overheden op aangedron gen de nodige financiële middelen ter beschikking te stellen, zonder uit het oog te verliezen, dat hulp van particu lieren onmisbaar moet worden ge acht. Particuliere eigenaren van monu menten moeten geholpen worden hun waardevolle bezit in stand te houden. De resolutie acht het finan ciële vraagstuk van een dusdanig be lang, dat het houden van een sym posium over dit onderwerp wordt aan bevolen. De regeringen wordt verder aanbevolen nationale fondsen in het leven te roepen voor de organisatie van het Europese Monumentenjaar 1975. Een tweede resolutie bespreekt uit voerig de voornaamste taken voor het huidige geslacht tot behoud van monu- Foto 2: Frankrijk, Poitiers. Foto 3: Engeland, Londen - Euston Grove. Hifi**? cherry\ BIOSSON l Rl AD Ntmagem Tetacconisf Cortftctiorer IHt MM 1-WttSÏ i9oi tmm es piwim moititi p— menten, stads- en dorpsgezichten van historische betekenis. Een derde reso lutie beveelt de Raad van Europa aan de publieke belangstelling op te wek ken voor de vraagstukken van monu mentenzorg. De Raad van Europa dient de uitwisse ling van programma's inzake monu mentenzorg en natuurbehoud te bevor deren. een centraal orgaan in het leven te roepen, dat publikaties, films, tentoonstellingen enz. verzorgt. Te vens roept deze resolutie scholen en universiteiten op zich op het vraagstuk van monumentenzorg en natuurbe scherming te bezinnen. Internationale reis- en toeristenorganisaties worden opgeroepen voor 1975 speciale monu menten-reizen te organiseren. Buitenreclame in historische centra De algemeen gedelegeerde van Eu ropa Nostra, de heer J. A. de Zwaan, heeft tijdens de conferentie in Zürich een voordracht gehouden over pro blemen, die zich voordoen met buiten reclame in, bij eh voor historische stadscentra. Hij wees er op, dat het nodig is vóór alles vast te stellen, welke rol een historisch .centrum in het geheel van de stedelijke functies vervult en welke functie zo'n centrum in de toekomst zal hebben. Gaat het om een echte „ville d art" van gehele of gedeeltelijke uitzonder lijke schoonheid, dan zal zo'n sector een zeer beperkte rol in de normale stedelijke activiteiten spelen. Voor schriften voor de buitenreclame in een dergelijk gebied zullen zeer stringent moeten zijn - gelukkig is dat vaak ook al het geval - ofschoon er landen zijn, die op dit terrein min of meer een slap beleid voeren. Wanneer een his torisch centrum binnen de stedelijke activiteiten wél een rol speelt, wordt de situatie gecompliceerder. Aan de ene kant heeft men dan te maken met de architectonische schoonheid, aan de andere kant dient men er op be dacht te zijn zo'n centrum actief en levend te houden. Uit eigen ervaring kon de heer De Zwaan zijn gehoor ver klaren, dat er dan vele vraagstukken rijzen. De oorzaak hiervan is, dat de voorschriften veelal in algemene be woordingen zijn vervat en daardoor is er ruimte voor verschillende persoon lijke interpretaties. Voor dergelijke ge bieden is het dan ook noodzakelijk, dat er speciale voorschriften voor het behoud van monumentale objecten worden uitgevaardigd. In de praktijk zal het nodig blijken de voorschriften aan te passen, o.a. aan nieuwe tech nieken. Bijzondere voorschriften zullen nodig zijn met betrekking tot de plaats van buitenreclame op gevels. Het aan- brengèn van reclame op deze gevels

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 16