Europees Monumentenjaar 1975 Onder voorzitterschap van Duncan Sandys, president van het Int. Orga nisatie-comité voor het Monumenten jaar 1975, tevens president van Europa Nostra, is in Zürich een con gres gehouden, georganiseerd door de Zwitserse regering onder auspiciën van de Raad van Europa, in samen werking met Europa Nostra. Dit con gres was het startpunt'van de activi teiten in geheel Europa, waarvan het jaar 1975 het hoogtepunt zal zijn. Deze activiteiten zullen in genoemd jaar culmineren in een groot Europees congres, dat in oktober van dat jaar in Amsterdam zal worden gehouden. Geconfronteerd met het toenemende risico van verlies aan of ontsiering van waardevol monumentenbezit in Europa, heeft het congres er in een resolutie bij de onderscheidene rege ringen op aangedrongen alle krachten in te spannen voor het nemen van wettelijke en andere maatregelen ter bevordering van de bescherming van gebouwen en gebieden van historisch belang en door het verschaffen van financiële hulp aan de organisatie van het Europese Monumentenjaar en aan de nationale comités, die de orga nisatie daarvan steunen. Het congres richtte zich met een speciale oproep tot de gemeentelijke overheden, waar van de bijstand, de actie en haar praktische resultaten voor een belang rijk deel afhankelijk zullen zijn. De conferentie heeft voorts een pro gramma van veertig „Pilot projects" in zestien landen onderschreven be treffende het behoud en de restauratie van projecten, waarmee gedurende de actie voor het Europese Monu mentenjaar een aanvang wordt ge maakt en die zullen dienen als voor beeld voor projecten in andere landen, die met dezelfde problemen worden geconfronteerd. Tot de „Pilot projects" behoren er drie in Nederland: Am sterdam, Middelburg en Orvelte (Dr.). De conferentie in Zürich werd bijge woond door ca. 300 afgevaardigden uit 28 Europese landen en drie niet- Europese landen: Ver. Staten, Libanon 99 en Israël. Deelnemers waren in de eerste plaats afgevaardigden van de besturen van de nationale comités voor het Monumentenjaar. Tevens waren er vertegenwoordigers van nationale en internationale organi saties van architecten, planologen en landschapsarchitecten, alsmede afge vaardigden van de federaties van Euro pese gemeenten en van de organisatie van historische steden, alsook ver tegenwoordigers van Monumenten- beschermingsorganisaties, parlemen tariërs en vertegenwoordigers van regeringen. Nederland was o.m. ver tegenwoordigd door een deputatie van het bestuur van het Nationale comité voor het Monumentenjaar 1975, waaronder drs. J. M. Hengeveld, penningmeester van Heemschut en penningmeester van dit comité en Foto 1: België, Antwerpen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 15