Het Bergkwartier Het zuidelijke gedeelte van het Bergkwartier in Deventer - gelegen tussen Brink, Roggestraat, Berg kerk en Bokkingshang - is nu grotendeels in oude schoonheid en waardigheid hersteld. Een uit voerig getekend „dakenplan" voor de renovatie laat zien, dat Rogge straat, Bergstraat, Bergkerkplein, Maanstraat, Menstraat, Rijkman- straat en Bergschild zo ongeveer huis-aan-huis gerestaureerd zijn en dat ëen groot aantal panden nu officieel als monument staan ge registreerd. De meeste panden zijn werkelijk oud;, alleen aan het Bergkerkplein, de nummers 37/39 aan de Berg straat en enige huizen op de hoek van Menstraat en Kerksteeg zijn nieuwbouw - maar dusdanig aan gepast, dat ze het karakter van de wijk generlei geweld aandoen. Het aantal huizen, tot monument ver klaard, bedrgagt nu in het gereed gekomen deel van het kwartier ruim 90. Een 15-tal staat nu nog op de lijst van gebouwen, waarvan de restauratieplannen kant en klaar zijn. Helaas heeft CRM de middelen niet om de werkzaam heden te subsidiëren, zodat er de laatste anderhalf jaar weinig nieuwe objecten konden worden aangepakt - het herstel is en blijft echter verzekerd! Onlangs werd het pand no. 6 aan het Bergkerkplein aanbesteed. Vol gen zullen (daarvoor is nog wèl wat geld beschikbaar) een reeks huizen aan de Bergstraat (30 t/m 36), aan het Bergschild en in de Menstraat: tezamen 18 wooneen heden en ruimte voor twee of drie kantoren of bedrijven. Rondom de Bergkerk hebben de aannemers maatschappijen Heineman en R.D.M. een interessant plan voor gesteld tot het herstel van de vroegere begraafplaats (als groene ruimte) - vooralsnog ziet het er naar uit dat de uitvoering van dit project ad calendas grtaecas zal moeten worden uitgesteld. De samenwerking tussen de aan nemers en de gemeente Deventer is uitstekend, al nemen de onder handelingen - passen en meten en vooralgeld-tellen - heel wat tijd in beslag. Het noordelijke deel van het Bergkwartier is onderwijl sterk aan verval onderhevig. Kraakpanden gaan steeds harder achteruit en wanneer daar niet spoedig wat gebeurt, zal deze buurt onherstelbaar zijn. Dit jaar zijn al zes pandjes uit zichzelf inge stort of, wegens bouwvalligheid, gesloopt. Graag zou de Dienst van Gemeentewerken ook dit Noorder- bergkwartier onderhanden nemen, als vervolg op wat nü ten westen en ten zuiden van de Bergkerk tot stand is gekomen. De Deventer plannen reiken héél ver; het wachten is alleen op „betere dagen". Foto 1: Oude Pakhuisgevels in de Polstraat. Foto 2: Buiskenshuis (achterzijde!. Foto's: Herman Besselaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 13