Heemschut Molens in het brandpunt van onze aandacht Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. v. d. Wielen. Redacteur: J. Westerwoudt. Typografische verzorging: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Amsterdam 1, tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende advertenties, B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 229721. Het gaat er steeds meer naar uit zien dat wij Nederlanders wat voorzichtiger worden met ons bezit aan typisch-va- derlandse spullen. Misschien zijn er heel wat lezers, die deze constatering op 't eerste gezicht te optimistisch vinden of misschien wel bezijden de waarheid, omdat er zeker voorbeelden genoeg zijn van onnodige afbraak en 1 ontluisterende bebouwing. Het regent steeds klachten over milieubederf en gebrek aan zuinigheid wat 't behoud van historisch stads- en dorpsschoon aangaat. Maar onze voorouders in de vorige eeuw klaagden nauwelijks, toen zij zagen hoe ontzaglijk veel kostbaars onder de slopershamer aan gruizele menten ging om plaats te maken voor toestanden die de vooruitgang dien den: spoorwegen, gasfabrieken, stoomgemalen. Er was toen nog geen rijksdienst voor de monumentenzorg, er waren geen actiecomité's met span doekoptochten om te protesteren te gen aanranding van karakteristieke oude schoonheid. Nog tot diep in de 20ste eeuw duurde die onachtzaam heid voort, ofschoon toen al de geest van waakzaamheid - opgeroepen door mensen als Victor de Stuers, dr. Jan Kalf en bouwmeester P. J. H. Cuypers - belangrijke particuliere organisaties in 't leven riep: de Bond Heemschut in de eerste plaats, verenigingen als Hen- drick de Keyser en De Hollandsche Molen, die thans vijftig jaar geleden werd opgericht. Profijtbeginsel Het optimisme, waarmee dit artikel werd ingezet, heeft vooral met molens te maken. Meer en meer schijnt Ne derland te beseffen wat die molens voor het aanzien van ons lage land betekenen; al was 't alleen maar we gens het belang voor het toerisme - overigens een vervelend soort profijt beginsel. Buitenlanders, die Nederland „doen", zijn nu eenmaal opgevoed met het lesje dat wij een molenaarsland zijn en onze voorspoed grotendeels aan wind en water te danken hebben. Het is niet zómaar, dat onze souvenirin dustrie nooit ophoudt met de aanmaak Foto 1: Molenaarsexamen bij Heerhugowaard (N.H.) Foto voorpagina: De pas herstelde Torenmolen van Gronsveld (Zuid-Limburg). foto: J. H. Besselaar-Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 9