A^ HEEMSCHUT houdswerkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Behalve voor woondoelein- den wil het gemeentebestuur er een cultuurcentrum in vestigen. De Rijp - Rechtsestraat 71. De ge meenteraad heeft besloten de particu liere eigenaar van het pand Rech- testraat 71, een bijdrage van ruim f 46.000 te verlenen in de kosten van restauratie van dit oudste pand in de gemeente. Amersfoort - oude panden behouden. Het bestuur van het St. Joseph gesticht heeft zich bereid verklaard de panden Bloemendaalse Binnenpoort 1 en 3 en Muurhuizen 128 en 130 te restaureren. Aanvankelijk was tot sloop besloten, maar de daarvoor nodi ge vergunning werd door CRM gewei gerd. Rijk en gemeente zullen in de kosten, in totaal op f 720.000 geraamd, bijdragen. Alkmaar - Fnidsen 31. Dit historische pand, eigendom van de musicus Dirk de Vreede, zal worden gerestaureerd met medewerking van Rijk en gemeen te. Friesland - kerken. Restauratie in 1973 wordt ons gemeld van de hervormde kerk (12e eeuw} van Wetzens en van de hervormde kerk van Oostrum (14e- 15e eeuw) en voorts van de uif de 12e eeuw daterende toren van Anjum (gem. Oostdongeradeel). Dit jaar zal verder worden begonnen aan het herstel van de toren van Niawier, eveneens Oostdongeradeel. Op het programma staat verder de restauratie van de ker ken van Genum en Lichtaard in Fer- werderadeel. Tenslotte wordt er gestaag gewerkt aan de restauratie van de 17e-18e eeuwse dorpskern van Metslawier, die in zijn geheel in de oorspronkelijke staat zal worden ge bracht. Deventer Bergkerk. Nu de eerste twee etappes van de restauratie van de Bergkerk met goed gevolg achter de rug zijn, blijkt er voor het resteren de deel nog ca. f 850.000 nodig te zijn, een bedrag, dat de gemeente niet kan opbrengen en waarvoor geen subsidie van het Rijk valt te verwachten. B. en W. hebben de vrees uitgesproken, dat er de eerste tien jaar niet aan verdere restauratie valt te denken. Zoals zo vaak bij restauraties van oude tot zeer oude gebouwen, kwamen ook bij de werkzaamheden aan de Bergkerk on voorziene zaken te voorschijn. Het gaat hierbij om resten van de kapel, die voor de dag kwamen nadat de oude kosterwoning was gesloopt. Van de toegezegde kredieten is nog een deel over, dat het gemeentebestuur wil bestemmen voor het opknappen van de sacristie met de kapel en de trapto- ren. Steenwijk Swindermanpoortjes. In de gemeenteraad is geklaagd over de verwaarloosde toestand, waarin zich het Swindermanpoortje en enige an dere oude panden in de binnenstad zich bevinden. De Swindermanpoort herinnert aan een gelijknamige stich ting uit de middeleeuwen, waarin be- hoeftigen en bejaarden een tehuis von den. Aan de stichting was ook een school verbonden. In 1817 kwam de stichting in het bezit van de gemeente. Medemblik Waaggebouw. In op dracht van het gemeentebestuur is begonnen met de restauratie van de Waag aan de Kaasmarkt. Het waagge bouw heeft een 17e eeuwse bakstenen trapgevel met bergstenen boogblok- ken. De steen boven het pui-kozijn met het stadswapen en kaaswegers draagt als jaartal 1773. Een steen in het ge bouw vermeldt, dat het in 1693 de bestemming als waag heeft gekregen. Het is de bedoeling de gevelstenen stuk voor stuk af te breken en de gevel daarna grotendeels in de oorspronke lijke opzet weer op te bouwen. Na de restauratie zal er een bloemenzaak in worden gevestigd. Doesburg binnenstad. Het ziet er naar uit, dat de dringend nodige voort zetting van de restauratie en sanering van de binnenstad wegens geldgebrek voorlopig niet tot uitvoering zal kunnen komen. In het afgelopen jaar is met de restauratie van enige panden aan de Veerpoortstraat, „de Bierbron" eri de provenierswoningen begonnen. Met de verdere restauratie en sanering van de Doesburgse binnenstad zullen verscheidene miljoenen gemoeid zijn. Schinveldse bossen industrieter rein? De voorzitter van het In dustrieschap Oostelijke Mijnstreek heeft de leden van het industrieschap geadviseerd zo spoedig mogelijk over te gaan tot aankoop van de Schin veldse bossen, die dan gekapt zouden worden voor de aanleg van industrie terrein. Genoemde voorzitter, burge meester J. Smeets van Kerkrade, zou, volgens Trouw, hebben gezegd: „Voor alle romantische geleuter koop ik niets". Deze burgemeester geeft ken nelijk de voorkeur aan industrieterrein boven natuurschoon, ofschoon er in de oostelijke mijnstreek nog verscheidene industrieterreinen beschikbaar zijn. Gronsveld - Torenmolen. Het bestuur van de Molenstichting Limburg heeft verzet aangetekend tegen een bestem mingsplan van Maastricht, waardoor de kortgeleden gerestaureerde torenmo len - de zuidelijkste molen van ons land en bovendien een van de vier overgebleven molens van dit type - bedreigd wordt in deze zin, dat hij niet zal kunnen worden gebruikt. De molen zal nl. binnen een straal van 70 m. worden ingebouwd, terwijl de vrije ruimte tenminste 180 m. zal moeten bedragen, wil de molen op alle wind richtingen kunnen draaien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 27