Restauratienieuws Surhuizum - toren. In het februari-num- mer is melding gemaakt van de restau ratie van de gemeentetoren, behoren de bij de hervormde kerk. Van ver schillende zijden is er onze aandacht op gevestigd, dat de plaatsnaam ver keerd was gespeld en dat bovendien Surhuizum door ons in Groningen was gesitueerd, terwijl dit plaatsje in Fries land ligt. We zijn de lezers, die ons hierop attendeerden, hiervoor erkente lijk. Enige lezers wezen ons er intussen op, dat er zich in de provincie Gro ningen wel twee torens met gemetsel de spitsen (stenen helm) bevinden, nl. die te Schildwolde en die te Onstwed- de. Vroeger stond er een derde in Holwierde bij Delfzijl. Deze is echter in 1855 gesloopt; in 1806 nam men reeds de stenen helm weg. Er bestaat een sage (zie K. ter Laan, Nederlandse Overleveringen, deel 1), volgens welke drie zusters, die hun leven in ijdelheid hadden doorgebracht, berouw kregen over hun ieven en toen besloten met hun vele geld ieder een toren te bou wen, die precies aan elkaar gelijk zou den zijn. Dat laatste is in elk geval niet juist; ze zijn verschillend van vorm; alleen de stenen helm treft (trof) men bij alle drie torens aan. Groningen - Martini-Akerk. Ged. Sta ten van Groningen zijn niet akkoord gegaan met het besluit van de gemeen te Groningen om de restauratie-subsi die voor de Martini-Akerk en Nieuwe Kerk van 30% te verhogen tot 33%. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft het J. B. Scholtenfonds zich nu bereid verklaard het ontbrekende be drag bij te passen. Het fonds zal jaar lijks van 1973 af tot en met 1981 nu f 30.000 bijdragen, terwijl de gemeente maximaal f 330.000 zal subsidiëren. Het totale subsidiabele bedrag in de restau ratiekosten beloopt bijna drie miljoen gld. Arnhem - Eusebiuskerk. Tijdens de storm van 13 november 1972 is ernsti ge schade toegebracht aan de Euse biuskerk. O.m. ging een gebeeldhouwd ornament verloren. Wegens gebrek aan geld zal er voorlopig van herstel niets kunnen komen. Friesland - Middeleeuwse kerkjes. De enkele jaren geleden opgerichte stich ting „Alde Fryske Tsjerken (Oude Friese kerken) heeft in het noordelijk terpengebied van Friesland (Genum en Lichtaard) twee middeleeuwse kerkjes overgenomen en in Nijeholtwolde een klokkestoel. Deinum - Sint Janskerk. In juli 1970 werd de Sint Janskerk door instorting bedreigd. Onlangs is het kerkgebouw, dat uit de 11e eeuw dateert (de toren is van omstreeks 1550) volledig hersteld en tot oude luister gekomen. Leeuwarden - Bonifatiuskerk. Deze kerk - schepping van Cuypers - is overgenomen door een speciaal daar toe opgerichte stichting. Hierdoor is deze bijna honderd jaar oude kerk voor afbraak' behoed. Zwolle - Stadsmuren. Rijk, provincie gemeente hebben de financiën beschikbaar gesteld voor de restaura tie van de stadsmuren aan de Wa terstraat. De totale kosten worden op f 1.750.000 geraamd. Slochteren - Fraeylemaborg. Deze borg is aangekocht door de Gerrit van Houtenstichting, die het bouwwerk laat opknappen. Het is de bedoeling er een museum van te maken. Groningen - Stadsherstel. Het ge meentebestuur van Groningen heeft zich bereid verklaard met een bedrag van f 100.000 deel te nemen in het kapitaal van de B.V. Stadsherstel Gro ningen. Dat is een vijfde deel van het te vormen kapitaal. Inmiddels heeft Stadsherstel haar eerste pand, op de oostelijke hoek van de Gelkingestraat en het Zuiderdiep aangekocht. Den Haag - Sweelinckplein. Het mi nisterie van CRM heeft het Sweelinck plein op de lijst van beschermde stadsgezichten geplaatst. Enkele jaren geleden had een verzeke ringsmaatschappij het voornemen een aantal huizen aan dit karakteristieke Haagse plein af te breken en er een modern kantoorgebouw neer te zetten. Omwoners kwamen hiertegen in ver zet. Hun actie heeft blijkens de beslis sing van het ministerie nu resultaat gehad. Den Haag - Soerabajahofje. Den Haag heeft vele hofjes, waarvan er sommige een eeuwenoude geschiedenis heb ben. De meeste verkeren in een re delijke staat. Dat is evenwel niet het geval met hofjes van jongere datum, zoals het Soerabajahofje. Weliswaar bezit het 19e eeuwse Soerabajahofje weinig historisch-architectonische waarde, maar het is wel karakteristiek en daarom is het verheugend, dat het zal worden gerenoveerd. Rijswijk Z.H. - Oude raadhuis. Het gemeentebestuur heeft plannen om het oude op de monumentenlijst voorko mende raadhuis over te dragen aan een op te richten stichting Bejaarden zorg, om er een dienstencentrum in te vestigen. Het raadhuis zal echter ge restaureerd moeten worden, maar van overheidswege zijn daarvoor geen gel den te verwachten, althans niet van het Rijk. Met een geldlening aan de stich ting te verschaffen en gemeentelijke bijdrage zal het oude raadhuis de ge wenste bestemming waarschijnlijk wel kunnen krijgen. Rijswijk is sinds enkele jaren in het bezit van een modern stadhuis in een der uitbreidingsplan nen. Zwolle - Hopmanshuis. B. en W. willen in afwachting van een rijkssubsidie de restauratie van het zich al geruime tijd in de steigers bevindende Hopmans huis voortzetten. Er zijn twee mogelijk heden; 1o. een beperkte (verdere) restauratie of 2o. een afgeronde, maar dan toch nog wel sobere restauratie. In het eerste geval zal er f 300.000 nodig zijn; in het tweede geval zeker het dubbele. Haastrecht - Hofje van Zijll van der Ham. Dit uit 1866 daterende hofje, dat enkele jaren geleden door de gemeen te van de diakonie van de Herv. ge meente is overgenomen, verkeert in slechte staat. Om het voor verder ver val te behoeden, zullen er onder-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 26