Foto 3: In Haakswold (gem. Ruineriwold) stond aan het Boerpad 12 een imposante boerderij uit 1786. In het hoge voorhuis bevond zich een van de gaafst gebleven oude Drentse inte rieurs met zeer fraai houten bedsteewanden (met ingebouwde secretaire) en prachtige betegelingen. In de stormnacht stortte dit voorhuis volkomen in. Wat van het interieur gespaard is gebleven is nog een kwestie van afwachten. Foto: Prov. museum van Drenthe Foto 4: Buitenaanzicht van de boerderij in Haakswold vóór de storm. Foto: Prov. museum van Drenthe Foto 5: Dezelfde boerderij na de storm. Foto Prov. museum van Drenthe behulpzame hand geboden moeten worden. De schade aan molens toegebracht wordt alleen al op bijna één miljoen gld. geschat. De molens in Friesland zijn - in geld uitgedrukt het zwaarst getrof fen. Slechts drie provincies zijn voor schade aan molens gespaard geble ven. In Groningen werden tien molens door de storm getroffen, maar daar bleef de schade beperkt. De grootste schade werd toegebracht aan De Zwa luw (Wanswerd aan de Streek) in Friesland (drie ton) en aan de Molen van de Broek en Simontjespolder in Warmond (Zuid-Holland), waarvan de toegebrachte schade op f 250.000 wordt geraamd. In Friesland werden in totaal zeven molens door de storm getroffen, in Drenthe twee (maar in deze provincie is het zwaarst huisge houden in de bossen). Overijssel telde na de stormnacht vijf beschadigde mo lens, Gelderland twee, Noord-Holland drie, waaronder de molen De Gooijer in Amsterdam (f 90.000), Zuid-Holland drie en Noord-Brabant twee. Balans Het provinciaal bestuur van Drenthe heeft in de zijn opgemaakte balans alleen al de schade aan rieten daken van boerderijen geraamd op meer dan één miljoen gld. De totale schade aan monumenten, enz. toegebracht in deze provincie wordt geschat op ca. f 2,5 miljoen, een bedrag dat het provinciaal bestuur terecht met grote zorg vervult. Die zorg heeft ook de rijkscommissie voor de Monumentenzorg, omdat zij beseft, dat het Rijk eigenlijk niet de financiële middelen heeft om de miljoe nen-schade te herstellen. Toch zal hulp niet kunnen en mogen uitblijven. Het beroep, dat de commissie op de staats secretaris heeft gedaan, was niet aan dovemansoren gericht. In de Tweede Kamer heeft staatsse cretaris Vonhoff namelijk reeds toege zegd, dat hij drie miljoen gld. extra beschikbaar zal stellen voor herstel van stormschade aan monumenten, in clusief molens. Om in aanmerking te komen voor rijkssteun moeten met name de boerderijen wel op de monu mentenlijst staan. De rijksoverheid heeft voorts een bij drage vastgesteld ter tegemoetkoming in de schade in bossen aangericht. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 24