Novemberstorm berokkende voor tien miljoen schade aan monumenten, molens en boerderijen «wsaeH De uitzonderlijk zware storm in de nacht van 12 op 13 november van het vorige jaar zal dan misschien niet de geschiedenis ingaan als die van 1 fe bruari 1953, maar de eerstgenoemde kan zeker ook als een ramp worden gekwalificeerd. Niet alleen werd zeer grote schade aangericht in ons natio nale bosbezit, maar ook de schade, toegebracht aan monumenten, molens en (oude) boerderijen, blijkt enorm te zijn. De rijkscommissie voor de Monumen tenzorg heeft een balans opgemaakt van de gevolgen van de aangerichte verwoesting en die voorlopig op zo'n tien miljoen gld. geraamd. De aangerichte schade betreft niet al leen individuele gebouwen (monumen ten), maar ook groeperingen, die als beschermd dorpsgezicht zijn gere gistreerd of die op de nominatie staan om als zodanig te worden aangewe zen. Voor een zeer belangrijk deel gaat het om gebouwen, die van betekenis zijn voor het historische karakter van dorpen en landschappen. Onderverzekerd In een brief aan de staatssecretaris van CRM merkt de commissie o.m. op, dat het in zeer veel gevallen helaas gaat om objecten, die niet verzekerd zijn of in sterke mate onderverzekerd tegen stormschade, zoals boerderijen en veelal kleine kerken. Zorgwekkend is het feit, dat juist dat soort monumenten is getroffen, waarvoor de herstel kansen geringer zijn dan voor andere categorieën, wanneer geen specifieke hulp kan worden geboden. De getrof fen kleine kerken, met name in Fries land en Noord-Holland, verkeren meestal in de situatie dat de kerkelijke Foto 1: Aan het Westersebos 21 te Schoonebeek lag een markante boerderij, die ais zodanig deel uitmaakte van een beschermd dorpsge zicht. Ook de boerderij zeif was beschermd monument. Foto: Prov. museum van Drenthe. Foto 2: Dezelfde boerderij na de storm, die de ach tergevel wegsloeg. Foto: Prov. museum van Drenthe gemeente niet in staat is een spoedig oplossingen in, waardoor aan het mo- 37 herstel aan te vatten. numentale karakter van het gebouw De eigenaren van de boerderijen heb- ernstig schade wordt toegebracht. Wil ben in de meeste gevallen min of meer men komen tot een definitief herstel, provisorische herstellingen verricht; dat het gebouw zijn vroegere monu- veelal houden deze echter goedkope mentale waarde teruggeeft, dan zal de t Svf t ■U-ilHi'"!! --"O.'., V.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 23