5 hebben gestaan en zoals er ook nog vele zullen worden gerestaureerd. In aanbouw zijn thans het Pastoorsloge ment, de baracquen van de Wagt aan de Vriesche Poort (vier woningen), de synagoge met een aangebouwde wo ning en het Meestershuis. De reconstructie van het Oude Maga- zijnsbolwerk is op dit moment bijna voltooid en het is uiteraard juist dit werk, dat van heinde en verre de meeste belangstelling trekt. Bij het uit zetten van wallen en grachten kreeg men de waardevolle hulp van het Bio- logisch-Archeologisch Instituut der Groninger Rijksuniversiteit. Bij het gra ven van de proefsleuven voor het Oude Magazijnsbolwerk bleek, dat eer tijds op de insteek van wal en gracht een tweevoudige en hier en daar zelfs drievoudige palissade heeft gestaan. Kapitalen Met de reconstructie van de vesting 6 eerste beschermde dorpsgezichten in ons land geworden. In de zomer van 1971 „restaureerden" de gebroeders Copijn uit Groenekan, de veertien linden op het marktplein, bomen van zeker tweehonderd jaar oud, die nu, dank zij de chirurgische ingrepen, bezienswaardigheden op zich zijn. In de kosten van restauratie van deze veertien linden verleende het ministerie van CRM een subsidie. Dat was een unieke zaak, want nooit te voren was restauratiesubsidie ver leend voor het instandhouden van bo men als monumenten. Dit gebeurde in Bourtange, omdat de veertien oude linden mee bepalend waren voor het aanzien van het beschermd dorpsge zicht. Twee huizen zijn - zoals gezegd - gerestaureerd vanaf de fundamenten. Deze beide woningen, de „baracquen van no. 107", waren vroeger soldaten- verblijven, zoals er vele in Bourtange Foto 5: Dat de veertien linden op het Marktplein Bourtanges gezicht en silhouet duidelijk be palen is op deze foto goed te zien. De boomchirurgen Copijn uit Groenekan heb ben magnifiek werk verricht tot herstel en behoud van deze monumentale bomen Foto 6: .De baracquen van no. 107", nu patiowonin gen, beide van binnen voorzien van modern comfort Bourtange zijn uiteraard kapitalen ge moeid. De subsidies zijn, waar het aan kopen betreft, afkomstig van de mi nisteries van CRM en Volkshuisvesting en voorzover het de restauratie van panden betreft, de gebruikelijke 40% van Monumentenzorg (CRM dus), 30% van de gemeente en 10% van de pro vincie Groningen. Belangrijk is voorts de a.w.-subsidie, met welk geld basti ons, maar ook panden kunnen worden gereconstrueerd, alles uiteraard in het kader van de bestaande subsidierege lingen. Het zal duidelijk zijn, dat ondanks deze belangrijke subsidies toch nog een aanzienlijk deel van de reconstructie- kosten ten laste van de gemeente Vlagtwedde blijft. De bewoners van Bourtange zijn in de loop der jaren zeer geboeid geraakt door de immense veranderingen, die zich binnen hun dorp voltrekken. Echter, het laat zich begrijpen, dat een en ander voor de bevolking wél sociale problemen geeft. Graag komen wij in een later artikel nader terug op deze specifieke problematiek. Toos Bartelds

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 22